"Robinhood"un baş icraçı direktoru (CEO) Vlad Tenev hesab edir ki, kriptovalyuta bazarında növbəti böyük inkişaf mərhələsi real dünya aktivlərinin (RWA – Real World Assets) blokçeyn üzərində tokenləşdirilməsi ilə başlayacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, bu barədə CNBC-yə müsahibəsində danışıb.
Tenevin sözlərinə görə, kripto sektorunun gələcəyi heç bir real fayda yaratmayan tokenlərin buraxılmasında deyil, səhmlər, özəl şirkətlərin payları və digər real aktivlərin blokçeynə daşınmasındadır.
"Kriptonun gələcəyi real dünya aktivlərindədir", - deyə Robinhood-un CEO-su bildirib.
Onun fikrincə, hər hansı aktiv konkret iqtisadi dəyər və ya fayda yaratmırsa, onu məhsuldar aktiv hesab etmək olmaz.
Tenev bu kontekstdə meme tokenlərə (internetdə məşhur olan zarafatlar, mimlər (meme), heyvan şəkilləri və ya populyar mədəniyyət elementlərinə əsaslanaraq yaradılan kriptovalyuta növü) də toxunaraq, "Bir milyon fərqli meme token yaratmağın nə faydası var?" sualını səsləndirib.
CEO-nun açıqlamaları "Robinhood"un tokenləşdirilmiş səhmlər xidmətini genişləndirməsindən bir gün sonra səsləndirilib.
Şirkət "Stock Tokens" adlı yeni xidmətini təqdim edib. Yeni platforma uyğun istifadəçilərə tokenləşdirilmiş səhmləri həftənin yeddi günü, günün 24 saatı alıb-satmaq imkanı verir.
"Robinhood" gələcəkdə bu aktivlərdən kredit hovuzlarında istifadə etməyi, həmçinin onların mərkəzləşdirilməmiş maliyyə (DeFi) ekosistemində girov kimi tətbiq olunmasını planlaşdırır.
Bundan əlavə, şirkət istifadəçilərə "OpenAI" kimi birjada listinq olunmayan özəl şirkətlərə dolayısı ilə investisiya imkanı yaratmaq üzərində də çalışır.
Vlad Tenev hesab edir ki, ənənəvi maliyyə sistemi ilə kriptovalyuta bazarı getdikcə daha sıx inteqrasiya olunur.
Onun sözlərinə görə, "Bitcoin" öz əhəmiyyətini itirməyəcək. Bununla belə, kripto bazarının növbəti inkişaf dalğasını məhz real dünya aktivlərinin tokenləşdirilməsi formalaşdıracaq.
Qeyd edək ki, "Robinhood" fəaliyyətə ilk olaraq fərdi investorlar üçün səhmlərin alqı-satqısını mümkün edən platforma kimi başlayıb. Şirkət son illərdə isə real dünya aktivlərinin tokenləşdirilməsi istiqamətində fəaliyyətini genişləndirərək ABŞ səhmləri və özəl şirkətlərlə bağlı törəmə maliyyə məhsullarına da maraq göstərir.

Генеральный директор Robinhood Влад Тенев считает, что следующий крупный этап развития криптовалютного рынка начнется с токенизации реальных активов (RWA — Real World Assets) на блокчейне.
Как сообщает Valyuta.az, об этом он заявил в интервью CNBC.
По словам Тенева, будущее криптосектора заключается не в выпуске токенов, не создающих реальной пользы, а в переносе на блокчейн акций, долей в частных компаниях и других реальных активов.
«Будущее криптовалют — за реальными активами», — заявил CEO Robinhood.
По его мнению, если какой-либо актив не создает конкретной экономической ценности или пользы, его нельзя считать продуктивным активом.
В этом контексте Тенев также затронул тему мем-токенов — криптовалют, созданных на основе популярных интернет-шуток, мемов, изображений животных или элементов массовой культуры. «Какой смысл создавать миллион разных мем-токенов?» — отметил он.
Заявления CEO прозвучали спустя день после того, как Robinhood расширила сервис токенизированных акций.
Компания представила новую услугу под названием Stock Tokens. Новая платформа позволяет соответствующим требованиям пользователям покупать и продавать токенизированные акции семь дней в неделю и 24 часа в сутки.
В будущем Robinhood планирует использовать эти активы в кредитных пулах, а также применять их в качестве залога в экосистеме децентрализованных финансов (DeFi).
Кроме того, компания работает над тем, чтобы предоставить пользователям возможность косвенно инвестировать в частные компании, не прошедшие листинг на бирже, такие как OpenAI.
Влад Тенев считает, что традиционная финансовая система и криптовалютный рынок все теснее интегрируются.
По его словам, Bitcoin не утратит своего значения. Однако следующую волну развития крипторынка сформирует именно токенизация реальных активов.
Отметим, что Robinhood изначально начала деятельность как платформа, позволяющая частным инвесторам покупать и продавать акции. В последние годы компания расширяет работу в направлении токенизации реальных активов, а также проявляет интерес к производным финансовым продуктам, связанным с акциями США и частными компаниями.