Valyuta.az xbər verir ki, yeni maliyyələşmə nəticəsində şirkətin bazar dəyəri 8 milyard dollara yüksəlib.
Şirkət cəlb olunan vəsaiti istehsal gücünün artırılmasına, beynəlxalq fəaliyyətinin genişləndirilməsinə və avtonom hava sistemləri üzrə məhsul inkişafının sürətləndirilməsinə yönəltməyi planlaşdırır.
2015-ci ildə təsis edilən "Quantum Systems" ilk illərdə kənd təsərrüfatı, xəritələşdirmə və infrastrukturun monitorinqi üçün elektrik mühərrikli, şaquli qalxma və enmə qabiliyyətinə malik (eVTOL) pilotsuz uçuş aparatları hazırlayırdı.
Lakin Rusiya-Ukrayna müharibəsindən sonra Avropada müdafiə texnologiyalarına tələbatın artması fonunda şirkət fəaliyyət istiqamətini dəyişərək hərbi kəşfiyyat və müşahidə sistemlərinin hazırlanmasına üstünlük verib. Bu dəyişiklik "Quantum Systems"ın sürətlə böyüməsinə təkan verib.
Şirkətin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Florian Seibel bildirib ki, yeni investisiya yalnız böyümə üçün maliyyə təmin etməyib, həm də səhmdar strukturunun yenidən formalaşdırılmasına və müdafiə sahəsində fəaliyyətin genişləndirilməsinə imkan yaradıb.
Şirkət gələcəkdə daha qabaqcıl müdafiə sistemlərinin hazırlanmasını davam etdirməyi, həmçinin birjada ilkin kütləvi təklif (IPO) imkanını da qiymətləndirməyi planlaşdırır.

Немецкий производитель беспилотных летательных аппаратов Quantum Systems успешно завершил инвестиционный раунд Series D на сумму 1,2 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, в результате нового финансирования рыночная стоимость компании выросла до 8 млрд долларов.
Компания планирует направить привлеченные средства на увеличение производственных мощностей, расширение международной деятельности и ускорение разработки продуктов в сфере автономных авиационных систем.
Основанная в 2015 году компания Quantum Systems в первые годы разрабатывала электрические беспилотные летательные аппараты с вертикальным взлетом и посадкой (eVTOL) для сельского хозяйства, картографирования и мониторинга инфраструктуры.
Однако после начала российско-украинской войны на фоне роста спроса на оборонные технологии в Европе компания изменила направление деятельности, сделав акцент на разработке систем военной разведки и наблюдения. Этот поворот способствовал быстрому росту Quantum Systems.
Сооснователь и генеральный директор компании Флориан Зайбель заявил, что новые инвестиции не только обеспечили финансирование для роста, но и позволили изменить структуру акционеров и расширить деятельность в оборонной сфере.
В дальнейшем компания планирует продолжить разработку более передовых оборонных систем, а также рассмотреть возможность первичного публичного размещения акций (IPO).