Azərbaycan Mərkəzi Bankı “Global İnnovations” MMC, “United Payment” MMC, “Baku Pay” MMC və “Fizza Pay” MMC ilə bağlı icrası məcburi göstərişlər verib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Mərkəzi Bank məlumat yayıb.
Məlumata görə, “Global İnnovations” MMC-yə məcmu kapitalın minimum məbləği üzrə tələbin, eləcə də ödəniş təşkilatları və elektron pul təşkilatları üçün müəyyən edilmiş digər tələblərin pozulması hallarının aradan qaldırılması ilə bağlı icrası məcburi göstəriş verilib.
“United Payment” MMC-də aparılmış yerində yoxlama zamanı aidiyyəti qanunvericilik və normativ aktların tələblərinin pozulması halları aşkarlanıb. Bununla əlaqədar şirkətə cinayət yolu ilə əldə edilmiş əmlakın leqallaşdırılmasına və terrorçuluğun maliyyələşdirilməsinə qarşı mübarizə sahəsində çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün icrası məcburi göstərişlər verilib.
“Baku Pay” MMC-də keçirilmiş planlı yoxlama nəticəsində də qanunvericilik və normativ aktların tələblərinin pozulması halları müəyyən edilib. Mərkəzi Bank şirkətə ödəniş xidməti istifadəçilərinə məxsus pul vəsaitlərinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, daxili nəzarət, daxili audit və risklərin idarə edilməsi sahələrində çatışmazlıqların aradan qaldırılması üçün icrası məcburi göstərişlər verib.
“Fizza Pay” MMC-yə isə müəyyən edilmiş müddətədək daxili nəzarət sistemlərinin təkmilləşdirilməsi, daxili audit və risklərin idarə edilməsi sahələri üzrə kadr potensialının gücləndirilməsi ilə bağlı icrası məcburi göstəriş verilib.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) выдал обязательные к исполнению предписания в отношении ООО Global Innovations, ООО United Payment, ООО Baku Pay и ООО Fizza Pay.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в информации, распространенной Центральным банком.
Согласно сообщению, ООО Global Innovations получило обязательное предписание об устранении нарушений требований к минимальному размеру совокупного капитала, а также других требований, установленных для платежных организаций и организаций электронных денег.
В ходе выездной проверки ООО United Payment были выявлены нарушения требований действующего законодательства и нормативных актов. В связи с этим компании выданы обязательные к исполнению предписания об устранении недостатков в сфере противодействия легализации имущества, полученного преступным путем, и финансированию терроризма.
По итогам плановой проверки ООО Baku Pay также были установлены нарушения требований законодательства и нормативных актов. Центральный банк обязал компанию устранить недостатки в обеспечении сохранности денежных средств пользователей платежных услуг, а также в сферах внутреннего контроля, внутреннего аудита и управления рисками.
ООО Fizza Pay получило обязательное к исполнению предписание о совершенствовании системы внутреннего контроля, а также об укреплении кадрового потенциала в сферах внутреннего аудита и управления рисками в установленный срок.