Cari ilin yanvar-may aylarında xaricə səfər edən vətəndaşların sığortası üzrə yığımlar artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə bu sığorta növü üzrə yığımlar 1 milyon 379 min manat və ya 75,56% artaraq 1 milyon 825 min manatdan 3 milyon 204 min manata yüksəlib.
Eyni zamanda, sığorta ödənişləri də artım göstərib. Belə ki, ödənişlər ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 322 min manat və ya 181,92% artaraq 177 min manatdan 499 min manata çatıb.
Cari ilin ilk beş ayında xaricə səfər edən vətəndaşların sığortası üzrə toplanan hər 100 manat sığorta haqqının 15,57 manatı ödənişlərə yönəldilib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2025-ci ilin yanvar-may aylarında bu göstərici 9,70 manat təşkil edib.

В январе-мае текущего года увеличились сборы по страхованию граждан, выезжающих за рубеж.
Как сообщает Valyuta.az, за отчетный период сборы по этому виду страхования выросли на 1 млн 379 тыс. манатов, или на 75,56%, увеличившись с 1 млн 825 тыс. манатов до 3 млн 204 тыс. манатов.
В то же время увеличились и страховые выплаты. Так, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года выплаты выросли на 322 тыс. манатов, или на 181,92%, достигнув 499 тыс. манатов против 177 тыс. манатов годом ранее.
За первые пять месяцев текущего года из каждых 100 манатов страховых премий, собранных по страхованию граждан, выезжающих за рубеж, 15,57 маната были направлены на выплаты. Для сравнения, в январе-мае 2025 года этот показатель составлял 9,70 маната.