"Meta"nın süni intellekt üçün qurduğu nəhəng infrastrukturu yeni gəlir mənbəyinə çevirməyi planlaşdırdığı bildirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bloomberg"in məlumatına görə, şirkət öz bulud xidmətini istifadəyə verməklə bu sahədə fəaliyyətə başlamağa hazırlaşır.
"Meta" indiyədək ağıllı eynəklər, virtual reallıq və süni intellekt kimi yüksək xərc tələb edən layihələrini əsasən reklam gəlirləri hesabına maliyyələşdirib. Yeni plan həyata keçirilərsə, şirkət bulud hesablama bazarında "Amazon", "Google" və son dövrlərdə bu sahəyə daxil olan "SpaceX" ilə birbaşa rəqabət aparacaq.
Süni intellekt infrastrukturunu icarəyə verə bilər
Məlumata görə, "Meta"nın üzərində işlədiyi xidmət bir neçə seçim təqdim edə bilər. Şirkət öz məlumat mərkəzlərində işləyən süni intellekt modellərinə ödənişli giriş imkanı yarada bilər. Bununla yanaşı, süni intellekt modeli hazırlamaq istəyən şirkətlərə məlumat mərkəzlərindəki hesablama gücünü icarəyə verməsi də nəzərdə tutulur.
Bu model "Amazon Web Services"ə bənzər xidmətə çevrilə bilər. Beləliklə, "Meta" süni intellektə yatırdığı milyardlarla dollarlıq investisiyanın bir hissəsini gəlir kimi geri qaytarmağı hədəfləyir.
Şirkət daha əvvəl açıqlamışdı ki, süni intellekt strategiyası çərçivəsində 2028-ci ilədək ABŞ-də 600 milyard dollar investisiya qoyacaq. Bundan əlavə, süni intellekt üzrə superzəka komandasını formalaşdırmaq üçün bir sıra tanınmış mütəxəssisləri heyətinə cəlb edib.
Layihəni "Meta Compute" hazırlayır
"Bloomberg"in məlumatına əsasən, yeni bulud xidmətini "Meta"nın bu ilin yanvarında yaratdığı məlumat mərkəzləri və süni intellekt bölməsi olan "Meta Compute" hazırlayır.
Məsələ ilə bağlı "Meta" hələlik rəsmi açıqlama verməyib.
Mövcud süni intellekt xidmətləri pulsuzdur
"Meta" hazırda "Facebook", "WhatsApp", "Instagram" və ayrıca "Meta AI" tətbiqi vasitəsilə təqdim etdiyi "Muse Spark" süni intellekt modelini istifadəçilərə pulsuz təqdim edir.
Ödənişli abunə isə daha yüksək vizual məzmun yaratma limitləri və inkişaf etmiş məntiqi mühakimə imkanlarına çıxış təqdim edir.
Şirkət yeni süni intellekt modelini qısa müddət əvvəl təqdim etdiyi "Meta Glasses" ilə birlikdə geyilə bilən cihazlara inteqrasiya etməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, "Meta" istifadəçilər adından şəxsi və iş yönümlü tapşırıqları yerinə yetirə bilən süni intellekt agentləri üzərində də işlərini davam etdirir.
Bütün xəbərlərSotu bir milyon manat: Paytaxtda ən bahalı torpaq sahələrinin yerləşdiyi ərazilər açıqlandı - VİDEO
02.07.2026Yaponiyanın ən böyük alış-veriş dəstəyi saytı üçün təklif 4,12 milyard dollar dəyərində artırıldı

Сообщается, что Meta планирует превратить масштабную инфраструктуру, созданную для искусственного интеллекта, в новый источник дохода.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Bloomberg, компания готовится начать работу в этом направлении, запустив собственный облачный сервис.
До сих пор Meta финансировала свои высокозатратные проекты, включая умные очки, виртуальную реальность и искусственный интеллект, главным образом за счет рекламных доходов. Если новый план будет реализован, компания начнет напрямую конкурировать на рынке облачных вычислений с Amazon, Google и недавно вошедшей в этот сегмент SpaceX.
Компания может сдавать в аренду ИИ-инфраструктуру
По данным издания, сервис, над которым работает Meta, может предложить несколько вариантов. Компания может предоставить платный доступ к моделям искусственного интеллекта, работающим в ее дата-центрах. Кроме того, рассматривается возможность сдачи в аренду вычислительных мощностей дата-центров компаниям, которые хотят разрабатывать собственные модели искусственного интеллекта.
Эта модель может превратиться в сервис, схожий с Amazon Web Services. Таким образом, Meta рассчитывает вернуть часть многомиллиардных инвестиций в искусственный интеллект в виде доходов.
Ранее компания заявляла, что в рамках стратегии в области искусственного интеллекта инвестирует 600 млрд долларов в США до 2028 года. Кроме того, для формирования команды по созданию ИИ-суперинтеллекта Meta привлекла в штат ряд известных специалистов.
Проект разрабатывает Meta Compute
Согласно информации Bloomberg, новый облачный сервис разрабатывает Meta Compute — подразделение дата-центров и искусственного интеллекта Meta, созданное в январе этого года.
Пока Meta не дала официальных комментариев по этому вопросу.
Действующие ИИ-сервисы остаются бесплатными
В настоящее время Meta бесплатно предоставляет пользователям модель искусственного интеллекта Muse Spark через Facebook, WhatsApp, Instagram и отдельное приложение Meta AI.
Платная подписка, в свою очередь, предоставляет более высокие лимиты на создание визуального контента и доступ к расширенным возможностям логического рассуждения.
Компания планирует интегрировать новую модель искусственного интеллекта в носимые устройства вместе с недавно представленными Meta Glasses. Кроме того, Meta продолжает работу над ИИ-агентами, способными выполнять личные и рабочие задачи от имени пользователей.