“Getty Images” rəqibi “Shutterstock” ilə planlaşdırdığı 3,7 milyard dollarlıq birləşmə sazişini ləğv edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, qərarın əsas səbəbi Böyük Britaniyanın rəqabət tənzimləyicisinin irəli sürdüyü şərtlərin şirkət tərəfindən qəbul edilməməsi olub. Bu hadisə göstərir ki, ABŞ-də alınan tənzimləyici təsdiq iri korporativ birləşmələrin başa çatdırılması üçün hər zaman kifayət etmir.
“Getty Images” və “Shutterstock” 2025-ci ilin yanvarında birləşmə planlarını açıqlamışdı. Şirkətlər, xüsusilə süni intellekt dəstəkli vizual məzmun yaratma alətlərinin sürətlə inkişaf etdiyi şəraitdə daha güclü bazar mövqeyi formalaşdırmağı hədəfləyirdi. Birləşmə baş tutsaydı, yeni şirkət “Getty Images Holdings Inc.” adı altında fəaliyyət göstərəcəkdi.
Böyük Britaniyanın tələbi razılaşmanın ləğvinə səbəb oldu
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi bu il birləşməni rəqabət baxımından təsdiqləyib. Lakin Böyük Britaniyanın Rəqabət və Bazarlar İdarəsi (“CMA”) may ayında fərqli qərar qəbul edib.
Qurum birləşməyə razılıq verilməsi üçün “Shutterstock”un qlobal redaksiya fəaliyyətinin satılmasını tələb edib. Bu çərçivədə xəbər və məşhurlara aid fotoşəkillər təqdim edən bölmələrin də satılması şərt kimi irəli sürülüb.
“CMA”nın qiymətləndirməsinə görə, iki şirkətin birləşməsi Böyük Britaniyada media qurumlarının seçim imkanlarını azalda və fotoşəkillərin lisenziyalaşdırılması üzrə qiymətlərin artmasına səbəb ola bilər.
“Getty Images” birləşmədən imtina etdi
“Getty Images”ın direktorlar şurası tənzimləyicinin tələb etdiyi aktiv satışını həyata keçirməmək qərarına gəlib. Bundan sonra şirkət birləşmə sazişinə rəsmi şəkildə xitam verib.
Hazırda razılaşmanın yenidən qüvvəyə minəcəyi gözlənilmir. Yalnız 7 iyuladək şərtlərdə mühüm dəyişiklik baş verərsə, prosesə yenidən baxılması mümkündür.
“OpenAI” ilə əməkdaşlıq davam edir
“Getty Images” və “Shutterstock” qısa müddət əvvəl “OpenAI” ilə ayrı-ayrılıqda əməkdaşlıq sazişləri imzalayıb. Bu sazişlər çərçivəsində su nişanı (watermark) olan bəzi şəkillər “ChatGPT”nin axtarış nəticələrində göstərilə bilir.
Digər tərəfdən, iri xəbər təşkilatları süni intellekt vasitəsilə yaradılan vizual məzmundan istifadə məsələsində ehtiyatlı mövqelərini qoruyurlar.
“Getty Images” və “Shutterstock” arasında birləşmə sazişinin ləğvi təkcə fotoqrafiya sektoruna deyil, ümumilikdə iri korporativ birləşmələrə də təsir göstərə biləcək mühüm hadisə hesab olunur. Bu inkişaf onu göstərir ki, ABŞ-də tənzimləyici təsdiq alınsa belə, Böyük Britaniya və digər ölkələrin rəqabət qurumları böyük sövdələşmələrin həyata keçirilməsinə mane ola bilər.

Getty Images расторгла соглашение о планируемом слиянии со своим конкурентом Shutterstock на сумму 3,7 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, основной причиной решения стал отказ компании принять условия, выдвинутые британским антимонопольным регулятором. Этот случай показывает, что одобрения регуляторов в США не всегда достаточно для завершения крупных корпоративных слияний.
Getty Images и Shutterstock объявили о планах объединения в январе 2025 года. Компании рассчитывали укрепить свои позиции на рынке, особенно на фоне быстрого развития инструментов для создания визуального контента с поддержкой искусственного интеллекта. В случае завершения сделки новая компания должна была работать под названием Getty Images Holdings Inc.
Требование Великобритании привело к отмене сделки
Министерство юстиции США в этом году одобрило слияние с точки зрения конкуренции. Однако британское Управление по конкуренции и рынкам (CMA) в мае приняло иное решение.
Ведомство потребовало продать глобальный редакционный бизнес Shutterstock в качестве условия для одобрения сделки. В рамках этого требования также предусматривалась продажа подразделений, предоставляющих фотографии новостной тематики и снимки знаменитостей.
По оценке CMA, объединение двух компаний могло сократить выбор для британских медиаструктур и привести к росту цен на лицензирование фотографий.
Getty Images отказалась от слияния
Совет директоров Getty Images решил не проводить продажу активов, которой требовал регулятор. После этого компания официально расторгла соглашение о слиянии.
В настоящее время возобновления сделки не ожидается. Пересмотр процесса возможен только в том случае, если до 7 июля произойдут существенные изменения в условиях.
Сотрудничество с OpenAI продолжается
Getty Images и Shutterstock недавно по отдельности подписали соглашения о сотрудничестве с OpenAI. В рамках этих соглашений некоторые изображения с водяными знаками могут отображаться в результатах поиска ChatGPT.
В то же время крупные новостные организации сохраняют осторожную позицию в вопросе использования визуального контента, созданного с помощью искусственного интеллекта.
Расторжение соглашения о слиянии между Getty Images и Shutterstock считается важным событием, которое может повлиять не только на фотоиндустрию, но и на крупные корпоративные сделки в целом. Это развитие показывает, что даже при наличии одобрения регуляторов в США антимонопольные органы Великобритании и других стран могут препятствовать реализации крупных сделок.