Yaponiyanın "SoftBank" şirkətinin "LY Corp" bölməsi və "Bain Capital" investisiya fondu "Kakaku.com" şirkətinin alınması ilə bağlı təkliflərini yenidən artırıblar. Yeni qiymətləndirməyə əsasən, şirkət 670 milyard yen (4,12 milyard ABŞ dolları) dəyərində qiymətləndirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni hüquqi baxımdan məcburi təklifə görə, tərəflər "Kakaku.com"un hər səhmi üçün əvvəlki 3 232 yen əvəzinə 3 384 yen ödəməyə hazır olduqlarını bildiriblər. Bununla onların alış qiyməti İsveçin "EQT" investisiya şirkətinin hazırkı 3 000 yenlik təklifini üstələyir.
Bununla yanaşı, "Kakaku.com" bildirib ki, "EQT" ilə qiymət danışıqları davam etdiriləcək. Şirkət əvvəlki dəstək tövsiyəsini geri götürərək mövqeyini "neytral" olaraq dəyişib və hər iki tərəflə danışıqları davam etdirəcəyini açıqlayıb.
"LY Corp" və "Bain Capital" həmçinin bildiriblər ki, şirkətin ən böyük səhmdarlarından olan "KDDI Corp" təklifi dəstəkləyəcəyi halda, alış qiyməti hər səhm üçün 3 500 yenə qədər artırıla bilər.
Qeyd edək ki, "Kakaku.com" qiymət müqayisəsi platforması ilə yanaşı, "Tabelog" restoran rəyləri və rezervasiya xidməti, həmçinin "Kyujin Box" iş axtarışı platformasını da idarə edir. "LY Corp" hesab edir ki, əlavə investisiya və şirkətin "Line" və "Yahoo Japan" kimi xidmətləri ilə inteqrasiya "Kakaku.com"un gəlirliliyini artıracaq.

Подразделение японской компании SoftBankLY Corp — и инвестиционный фонд Bain Capital вновь повысили свое предложение о покупке Kakaku.com. Согласно новой оценке, стоимость компании составляет 670 млрд иен (4,12 млрд долларов США).
Как сообщает Valyuta.az, согласно новому юридически обязательному предложению, стороны заявили о готовности заплатить 3 384 иены за каждую акцию Kakaku.com вместо прежних 3 232 иен. Тем самым их цена выкупа превышает текущее предложение шведской инвестиционной компании EQT в размере 3 000 иен за акцию.
Вместе с тем Kakaku.com сообщила, что продолжит ценовые переговоры с EQT. Компания отозвала прежнюю рекомендацию поддержать предложение, изменила свою позицию на «нейтральную» и заявила, что продолжит переговоры с обеими сторонами.
LY Corp и Bain Capital также сообщили, что если KDDI Corp, один из крупнейших акционеров компании, поддержит их предложение, цена покупки может быть повышена до 3 500 иен за акцию.
Отметим, что Kakaku.com управляет не только платформой сравнения цен, но и сервисом ресторанных отзывов и бронирования Tabelog, а также платформой поиска работы Kyujin Box. LY Corp считает, что дополнительные инвестиции и интеграция с такими сервисами компании, как Line и Yahoo Japan, повысят прибыльность Kakaku.com.