ABŞ-ın "Gulfstream" şirkəti yeni G800 modelinin biznes aviasiya tarixində həm ən uzaq, həm də ən sürətli uçuşları həyata keçirdiyini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin məlumatına görə, təyyarə iyun ayında İslandiyanın Reykyavik şəhərindən ABŞ-ın Corciya ştatının Savanna şəhərinə 5505 km məsafəni 5 saat 52 dəqiqəyə qət edib. Uçuş zamanı orta sürət 0,91 Mach səviyyəsində olub. Bu reys "Gulfstream" üçün şəhər cütlükləri üzrə 800-cü sürət rekordu kimi qeydə alınıb.
Ayın sonunda G800 daha bir rekord müəyyən edib: Avstraliyanın Melburn şəhərindən ABŞ-ın İllinoys ştatının Moline şəhərinə 15 377 km məsafə qət olunub. Uçuş 16 saat 56 dəqiqə davam edib və orta sürət 0,85 Mach təşkil edib.
"Gulfstream" prezidenti Mark Burns bu nəticələrin şirkətin yeni nəsil aviasiya texnologiyalarını nümayiş etdirdiyini bildirib. Şirkət qeyd edir ki, indiyədək Gulfstream təyyarələri ümumilikdə 815 dünya sürət rekordu müəyyən edib.
2025-ci ilin avqustunda istismara verilmiş G800 artıq bu rekordların 15-nə imza atıb.
G800 modeli uzun məsafəli biznes uçuşları üçün nəzərdə tutulub. Onun maksimal uçuş məsafəsi 15 186 km-ə qədərdir. Təyyarə 0,935 Mach maksimal sürətə çata bilir və yüksək yanacaq səmərəliliyi ilə seçilir.
Sərnişin salonunda hər 2–3 dəqiqədən bir tam hava yenilənməsi sistemi, plazma hava təmizləmə texnologiyası və 16 panoramik pəncərə mövcuddur. Təyyarə dörd yaşayış zonası və ya üç zonalı ekipaj konfiqurasiyası ilə təchiz oluna bilir. Modelin qiyməti təxminən 72,5 milyon dollar təşkil edir.

Американская компания Gulfstream объявила, что ее новая модель G800 выполнила одни из самых дальних и быстрых рейсов в истории бизнес-авиации.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на данные компании, в июне самолет преодолел расстояние 5505 км из Рейкьявика в Исландии до города Саванна в американском штате Джорджия за 5 часов 52 минуты. Средняя скорость во время полета составила 0,91 Маха. Этот рейс стал для Gulfstream 800-м рекордом скорости между городскими парами.
В конце месяца G800 установил еще один рекорд: самолет преодолел расстояние 15 377 км из Мельбурна в Австралии до города Молин в штате Иллинойс, США. Полет продолжался 16 часов 56 минут, а средняя скорость составила 0,85 Маха.
Президент Gulfstream Марк Бернс заявил, что эти результаты демонстрируют авиационные технологии нового поколения компании. В Gulfstream отмечают, что на сегодняшний день самолеты компании в общей сложности установили 815 мировых рекордов скорости.
G800, введенный в эксплуатацию в августе 2025 года, уже установил 15 из этих рекордов.
Модель G800 предназначена для дальнемагистральных бизнес-перелетов. Ее максимальная дальность полета составляет до 15 186 км. Самолет способен развивать максимальную скорость 0,935 Маха и отличается высокой топливной эффективностью.
В пассажирском салоне предусмотрена система полного обновления воздуха каждые 2–3 минуты, технология плазменной очистки воздуха и 16 панорамных окон. Самолет может быть оснащен четырьмя жилыми зонами или трехзонной конфигурацией с помещением для экипажа. Стоимость модели составляет около $72,5 млн.