"Meta" şirkətinin baş icraçı direktoru Mark Zukerberq bildirib ki, şirkətin inkişaf etdirdiyi süni intellekt agentlərinin inkişaf tempi gözləniləndən daha zəif olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, Zukerberq son dörd ay ərzində agent əsaslı süni intellekt texnologiyalarının inkişafının gözlənildiyi kimi sürətlənmədiyini, yeni təşkilati strukturdan gözlənilən nəticələrin hələ əldə olunmadığını deyib.
Onun sözlərinə görə, bu sistemlər istifadəçilərin adından müxtəlif tapşırıqları avtomatik yerinə yetirə bilən süni intellekt agentləridir.
Şirkət bu ilin əvvəlində həyata keçirdiyi restrukturizasiya çərçivəsində qlobal işçi qüvvəsinin təxminən 10 faizini ixtisar edib, eyni zamanda 7 minə yaxın əməkdaşı süni intellekt komandaları arasında yenidən bölüşdürüb. Bu addımlar süni intellekt infrastrukturuna yatırımları artırmaq və məhsuldarlığı yüksəltmək məqsədi daşıyıb.
Zukerberq bildirib ki, rəhbərlik restrukturizasiya planını hazırlayarkən Anthropic şirkətinin hazırladığı "Claude Code" kimi alətlərin sürətli inkişafını nəzərə alaraq daha çevik qərarlar qəbul etməyə çalışıb.
Qeyd edək ki, proqnozlara görə, "Meta" bu il süni intellekt infrastrukturuna 145 milyard ABŞ dollarına qədər vəsait xərcləyə bilər. Şirkət rəhbəri qarşıdakı 3–6 ay ərzində bu investisiyaların daha nəzərəçarpan nəticələr verəcəyini gözlədiyini bildirib.

Генеральный директор Meta Марк Цукерберг заявил, что темпы развития искусственных интеллект-агентов, разрабатываемых компанией, оказались ниже ожидаемых.
Как сообщает Valyuta.az, Цукерберг отметил, что за последние четыре месяца развитие агентных технологий искусственного интеллекта не ускорилось так, как ожидалось, а новая организационная структура пока не дала предполагаемых результатов.
По его словам, речь идет об ИИ-агентах, способных автоматически выполнять различные задачи от имени пользователей.
В рамках реструктуризации, проведенной в начале этого года, компания сократила около 10% глобального штата, а также перераспределила порядка 7 тыс. сотрудников между командами, работающими над искусственным интеллектом. Эти шаги были направлены на увеличение инвестиций в ИИ-инфраструктуру и повышение производительности.
Цукерберг сообщил, что при подготовке плана реструктуризации руководство стремилось принимать более гибкие решения, учитывая быстрое развитие таких инструментов, как Claude Code компании Anthropic.
Отметим, что, согласно прогнозам, в этом году Meta может направить на инфраструктуру искусственного интеллекта до 145 млрд долларов США. Глава компании заявил, что ожидает более заметных результатов от этих инвестиций в ближайшие 3–6 месяцев.