Hindistanın proqram təminatı xidmətləri ixracatçısı olan “HCLTech” böyük Avropa şirkətlərindən biri ilə 1,14 milyard ABŞ dolları dəyərində müqavilə imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin açıqlamasına görə, müqavilə müştərinin qlobal rəqəmsal iş mühitinin və korporativ şəbəkələrinin transformasiyası, eləcə də idarə olunması üçün süni intellektə əsaslanan əməliyyat modelinin qurulmasını əhatə edir.
Müqavilənin müddəti 4 il 6 ay olacaq və əlavə 5 il uzadılması imkanı nəzərdə tutulur.
Layihə tamamilə yeni biznes müqaviləsidir və mövcud müştəri ilə əməkdaşlığın davamı və ya əvvəlki müqavilənin yenilənməsi hesab edilmir.
Xəbərin açıqlanmasından sonra “HCLTech” səhmləri ticarətin əvvəlində 4,6% bahalaşıb. Bu artım "Nifty IT" indeksinə də müsbət təsir göstərərək onun 2,5% yüksəlməsinə səbəb olub.
Qeyd edək ki, şirkət 2027-ci maliyyə ilinin birinci rübü üzrə maliyyə nəticələrini 13 iyul tarixində açıqlayacaq. “HCLTech” cari maliyyə ilində gəlirlərinin 1-4% artacağını proqnozlaşdırır.

Индийский экспортер услуг в сфере программного обеспечения HCLTech подписал контракт на сумму $1,14 млрд с одной из крупных европейских компаний.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на заявление компании, соглашение предусматривает трансформацию и управление глобальной цифровой рабочей средой и корпоративными сетями клиента, а также создание операционной модели на основе искусственного интеллекта.
Срок действия контракта составит 4 года и 6 месяцев с возможностью продления еще на 5 лет.
Проект является полностью новым бизнес-соглашением и не считается продолжением сотрудничества с существующим клиентом или обновлением предыдущего контракта.
После публикации новости акции HCLTech в начале торгов подорожали на 4,6%. Этот рост также оказал положительное влияние на индекс Nifty IT, который поднялся на 2,5%.
Отметим, что компания представит финансовые результаты за первый квартал 2027 финансового года 13 июля. HCLTech прогнозирует рост выручки в текущем финансовом году на 1–4%.