Azərbaycanda bəzi özəl şirkətlər üçün ƏDV depozit hesablarındakı vəsaitlərin bir hissəsinin Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna (DSMF) yönəldilməsi imkanı yaradılacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin bugünkü iclasında müzakirə olunan Vergi Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, yeni mexanizm 2027-ci il yanvarın 1-dən etibarən 4 il müddətində tətbiq olunacaq. Mexanizmin tətbiq qaydaları və şərtləri isə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi qurum tərəfindən təsdiqlənəcək.
Qanun layihəsinin məqsədi vergi ödəyicilərinin ƏDV depozit hesablarındakı vəsaitlərdən istifadə imkanlarını genişləndirmək, sosial öhdəliklərin yerinə yetirilməsi üçün əlavə maliyyə resursları formalaşdırmaq və nəticədə qeyri-neft-qaz sektorunda fəaliyyət göstərən özəl sahibkarlıq subyektlərinə dəstək verməkdir.

В Азербайджане для некоторых частных компаний будет создана возможность направлять часть средств, находящихся на депозитных счетах по НДС, в Государственный фонд социальной защиты (ГФСЗ).
Как сообщает Valyuta.az, это предусмотрено законопроектом о внесении изменений в Налоговый кодекс, который обсуждался на сегодняшнем заседании Милли Меджлиса.
Согласно документу, новый механизм будет применяться в течение четырех лет начиная с 1 января 2027 года. Правила и условия его реализации утвердит структура, определенная соответствующим органом исполнительной власти.
Цель законопроекта заключается в расширении возможностей налогоплательщиков по использованию средств на депозитных счетах НДС, формировании дополнительных финансовых ресурсов для выполнения социальных обязательств, а также в поддержке частных предпринимательских субъектов, работающих в ненефтегазовом секторе.