Almaniyada fəaliyyət göstərən robot texnologiyaları startapı "microagi" Almaniya tarixinin ən böyük seed investisiya raundlarından biri hesab olunan 55 milyon ABŞ dolları həcmində maliyyə cəlb etdiyini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkət bu vəsaiti sənaye müəssisələrində robotların tətbiqini sürətləndirən "Atlas" platformasının genişləndirilməsinə yönəldəcək.
Platforma zavodlarda robotların daha sürətli, təhlükəsiz və dəqiq şəkildə istehsal prosesinə inteqrasiyasını təmin edir.
İnvestisiya raunduna "Hummingbird" rəhbərlik edib. Maliyyələşmə şirkətin keçmiş "Red Bull Racing" və "Mercedes-AMG Petronas Formula One Team" mühəndisləri tərəfindən təsis edilməsindən təxminən 10 ay sonra baş tutub.
Avropa niyə robotlaşdırmanı sürətləndirməyə çalışır?
"microagi" hesab edir ki, Avropa sənayesi eyni vaxtda üç əsas problemlə üzləşib: istehsalın azalması, ixtisaslı işçi qüvvəsinin çatışmazlığı və artan xərclər.
Şirkətin təqdim etdiyi məlumata görə, Avropanın qlobal istehsaldakı payı hazırda 15%-ə enib, Çinin payı isə 30%-ə yüksəlib. Eyni zamanda, Avropa İttifaqında təxminən 40 milyon işçinin yaşı 55-dən yuxarıdır və onların təqaüdə çıxması ilə sənayedə böyük təcrübə itkisi gözlənilir.
Robot texnologiyalarının tətbiqində də fərq nəzərə çarpır. Çin 2024-cü ildə zavodlarda 295 min robot quraşdırıb ki, bu da dünya üzrə ümumi göstəricinin 54 faizini təşkil edir. Avropa isə həmin dövrdə cəmi 85 min robot quraşdırıb və qlobal göstəricidə payı 16 faiz olub.
"microagi"nin təsisçisi və baş icraçı direktoru Bercan Kılıç bildirib ki, qarşıdakı 12-18 ay Avropa sənayesi üçün həlledici dövr olacaq.
"Avropa süni intellekt sahəsində etdiyi tərəddüdü robot texnologiyalarında təkrarlaya bilməz. Ən təcrübəli əməkdaşlar bu onillikdə təqaüdə çıxacaq və onların yerini tutacaq kifayət qədər yeni mütəxəssis yoxdur".
"microagi" şirkət robot istehsal etmir. O, zavodlarda istifadə olunan robotların real istehsal proseslərinə daha sürətli uyğunlaşmasını təmin edən proqram platforması hazırlayır.
Şirkətin "Atlas" platforması müəssisənin istehsal məlumatlarını toplayır, onları təhlükəsiz şəkildə emal edir və süni intellekt modellərini konkret zavodun iş prosesinə uyğunlaşdırır. Daha sonra mühəndislər və tərəfdaş şirkətlər robotları istehsalat sahəsinə inteqrasiya edir.
Bu yanaşma müəssisələrə məhsul vahidinə düşən xərcləri azaltmağa, istehsal xətlərinin fasiləsiz işləməsini təmin etməyə və hər hansı bir robot istehsalçısından və ya model təminatçısından asılılığı minimuma endirməyə imkan verir.
Qeyd edək ki, "microagi" 2025-ci ildə təsis olunub. Şirkətin baş qərargahı Münhendə, tədqiqat mərkəzi isə Sürixdə yerləşir. Bundan başqa, London və Nyu-Yorkda da ofisləri fəaliyyət göstərir.
Xatırladaq ki, Bercan Kılıç 2023-cü ildə "Red Bull Racing" Formula 1 komandasında aerodinamika mühəndisi kimi işləyib.

Работающий в Германии стартап в сфере робототехники microagi сообщил о привлечении $55 млн в рамках одного из крупнейших seed-раундов в истории страны.
Как сообщает Valyuta.az, компания направит полученные средства на расширение платформы Atlas, которая ускоряет внедрение роботов на промышленных предприятиях.
Платформа позволяет быстрее, безопаснее и точнее интегрировать роботов в производственные процессы на заводах.
Инвестиционный раунд возглавил фонд Hummingbird. Финансирование было привлечено примерно через 10 месяцев после основания компании бывшими инженерами команд Red Bull Racing и Mercedes-AMG Petronas Formula One Team.
Почему Европа стремится ускорить роботизацию?
В microagi считают, что европейская промышленность одновременно столкнулась с тремя основными проблемами: сокращением производства, дефицитом квалифицированных кадров и ростом расходов.
По данным компании, доля Европы в мировом производстве в настоящее время снизилась до 15%, тогда как доля Китая выросла до 30%. При этом около 40 млн работников в Европейском союзе старше 55 лет, и после их выхода на пенсию промышленность может столкнуться с масштабной утратой опыта и компетенций.
Заметный разрыв сохраняется и в сфере внедрения робототехники. В 2024 году Китай установил на предприятиях 295 тыс. роботов, что составило 54% от общемирового показателя. В Европе за тот же период было установлено лишь 85 тыс. роботов, а её доля в глобальном объёме составила 16%.
Основатель и генеральный директор microagi Берджан Кылыч заявил, что ближайшие 12–18 месяцев станут решающими для европейской промышленности.
«Европа не может повторить в робототехнике ту нерешительность, которую она проявила в сфере искусственного интеллекта. Самые опытные сотрудники выйдут на пенсию уже в этом десятилетии, а новых специалистов, способных их заменить, недостаточно».
microagi не производит роботов. Компания разрабатывает программную платформу, которая позволяет быстрее адаптировать используемых на заводах роботов к реальным производственным процессам.
Платформа Atlas собирает производственные данные предприятия, безопасно обрабатывает их и адаптирует модели искусственного интеллекта к рабочим процессам конкретного завода. После этого инженеры и партнёрские компании интегрируют роботов непосредственно в производственную среду.
Такой подход позволяет предприятиям снизить себестоимость единицы продукции, обеспечить бесперебойную работу производственных линий и свести к минимуму зависимость от конкретного производителя роботов или поставщика моделей.
Отметим, что microagi была основана в 2025 году. Штаб-квартира компании находится в Мюнхене, а исследовательский центр — в Цюрихе. Кроме того, у компании есть офисы в Лондоне и Нью-Йорке.
Напомним, что в 2023 году Берджан Кылыч работал инженером по аэродинамике в команде «Формулы-1» Red Bull Racing.