İlon Maska məxsus açıq səhmdar şirkətlər üçün iyul ayı uğurlu keçmir. Həm "Tesla", həm də "SpaceX" son həftələrdə birjada ciddi dəyər itirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, iyunun 30-dan etibarən "Tesla"nın səhmləri təxminən 24%, "SpaceX"in səhmləri isə 31% ucuzlaşıb.
Ən böyük eniş isə "Tesla"da qeydə alınıb. Şirkətin səhmləri bir ticarət sessiyası ərzində 14,5%-dən çox ucuzlaşaraq 319,69 dollara düşüb. Bununla da bir gündə hər səhm üzrə 54,32 dollar dəyər itkisi yaşanıb.
Səhmlərin kəskin enməsi şirkətin 2026-cı ilin ikinci rüb üzrə maliyyə hesabatını açıqlamasından sonra baş verib.
Bildirilib ki, "Tesla" ikinci rübdə gəlirlərini illik müqayisədə 26% artıraraq 28,24 milyard dollara çatdırıb. Bu göstərici analitiklərin gözləntilərini də üstələyib. Belə ki, LSEG tərəfindən sorğulanan ekspertlər şirkətin gəlirlərinin 25,71 milyard dollar olacağını proqnozlaşdırırdılar.
Bununla belə, güclü gəlir artımı investorların narahatlığını aradan qaldırmayıb. Bazarda əsas narahatlıq şirkətin süni intellekt, robototexnika və uzunmüddətli gəlir gətirməsi hələ dəqiq olmayan digər layihələrə böyük həcmdə investisiya yatırması ilə bağlıdır. Bu amil həm "Tesla", həm də "SpaceX" səhmlərinə təzyiq göstərən əsas səbəblərdən biri kimi qiymətləndirilir.

Июль оказался неудачным месяцем для публичных компаний Илона Маска. Акции как «Tesla», так и «SpaceX» за последние недели значительно потеряли в цене на бирже.
По информации Valyuta.az, с 30 июня акции «Tesla» подешевели примерно на 24%, а акции «SpaceX» — на 31%.
Больше всего снизились акции «Tesla». В течение одной торговой сессии стоимость акций компании упала более чем на 14,5%, достигнув 319,69 доллара. Таким образом, за один день одна акция потеряла в цене 54,32 доллара.
Резкое падение цен на акции произошло после публикации финансового отчёта компании за второй квартал 2026 года.
Сообщается, что во втором квартале «Tesla» увеличила доходы на 26% в годовом выражении, достигнув 28,24 миллиарда долларов. Данный показатель превзошёл ожидания аналитиков. Так, эксперты, опрошенные LSEG, прогнозировали доходы компании на уровне 25,71 миллиарда долларов.
Тем не менее, значительный рост доходов не устранил обеспокоенность инвесторов. Основная тревога на рынке связана с крупными инвестициями компании в искусственный интеллект, робототехнику и другие долгосрочные проекты с неопределённой доходностью. Этот фактор рассматривается как одна из ключевых причин давления на акции как «Tesla», так и «SpaceX».