"BlackRock", "Coinbase", "Fidelity Digital Assets", "Strategy", "Blockstream" və digər aparıcı şirkətlər "Bitcoin" şəbəkəsinin uzunmüddətli təhlükəsizliyini gücləndirmək məqsədilə Bitcoin Təhlükəsizlik Konsorsiumu yaradıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, konsorsium ( eyni məqsəd naminə bir neçə şirkətin, təşkilatın və ya qurumun bir araya gələrək əməkdaşlıq etdiyi birlikdir) üzvləri qarşıdakı üç il ərzində "Bitcoin"in təhlükəsizliyi üzərində çalışan tərtibatçı və tədqiqatçıların dəstəklənməsi üçün ümumilikdə 15 milyon dollar vəsait ayırmağı öhdələrinə götürüblər. Hər bir üzv maliyyənin hansı layihəyə yönəldiləcəyinə müstəqil qərar verəcək.
Konsorsiumun əsas məqsədlərindən biri "Bitcoin"in təhlükəsizliyi ilə bağlı etibarlı məlumatların ictimaiyyətə çatdırılmasıdır. Qeyd olunub ki, qurum "Bitcoin" protokolunun inkişafına müdaxilə etməyəcək və konkret dəyişiklikləri dəstəkləməyəcək.
Konsorsiumun ilk prioritet istiqaməti isə gələcəkdə kvant kompüterlərinin "Bitcoin"in kriptoqrafik sistemləri üçün yarada biləcəyi risklərə qarşı hazırlıq olacaq. Bildirilir ki, hazırda belə təhlükə yaradacaq gücdə kvant kompüterləri mövcud olmasa da, kvant sonrası kriptoqrafik müdafiə mexanizmlərinin hazırlanması uzunmüddətli prioritet hesab edilir.

Компании BlackRock, Coinbase, Fidelity Digital Assets, Strategy, Blockstream и другие ведущие участники рынка создали Консорциум безопасности Bitcoin с целью укрепления долгосрочной защищенности сети.
Как сообщает Valyuta.az, участники консорциума — объединения нескольких компаний, организаций или структур, сотрудничающих ради общей цели, — обязались в течение ближайших трех лет выделить в общей сложности 15 млн долларов на поддержку разработчиков и исследователей, работающих над безопасностью Bitcoin. Каждый участник будет самостоятельно определять, на какие проекты направить финансирование.
Одной из ключевых целей консорциума станет предоставление общественности достоверной информации о безопасности Bitcoin. При этом подчеркивается, что организация не будет вмешиваться в развитие протокола Bitcoin и поддерживать какие-либо конкретные изменения.
Первым приоритетным направлением работы консорциума станет подготовка к потенциальным рискам, которые в будущем квантовые компьютеры могут создать для криптографических систем Bitcoin.
Отмечается, что в настоящее время квантовых компьютеров, обладающих достаточной мощностью для создания подобной угрозы, не существует. Тем не менее разработка механизмов постквантовой криптографической защиты рассматривается как долгосрочный приоритет.