Süni intellekt əsaslı sığorta həlləri təqdim edən ABŞ-nin "Corgi" startapı 4 milyard dollar dəyərləmə ilə növbəti investisiya raundunu tamamlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, şirkətin son 8 həftə ərzində keçirdiyi üçüncü investisiya raundudur. İnvestisiyanın həcmi açıqlanmasa da, raundun artıq başa çatdığı bildirilir. Şirkət məsələ ilə bağlı şərh verməkdən imtina edib.
"Y Combinator"un məzunu olan "Corgi" bu ilin yanvarında 108 milyon dollar, mayın əvvəlində isə 1,3 milyard dollar dəyərləmə ilə 160 milyon dollar investisiya cəlb edib. Cəmi üç həftə sonra şirkət 2,6 milyard dollar dəyərləmə ilə daha 106 milyon dollar topladığını açıqlayıb.
Mənbələrin bildirdiyinə görə, şirkətin dəyərinin qısa müddətdə sürətlə artmasının əsas səbəbi gəlirlərindəki yüksəlişdir. "Corgi" ilin əvvəlində illik hesabla 40 milyon dollarlıq gəlir əldə etdiyini açıqlayıb. İlin sonuna qədər isə bu göstəricinin 450 milyon dollara çatacağı gözlənilir.
Startap süni intellekt vasitəsilə sığorta qiymətləndirilməsi, sığorta təkliflərinin hazırlanması və zərər ödənişlərinin daha sürətli həyata keçirilməsi xidmətlərini təqdim edir. Bundan əlavə, şirkət son dövrlərdə məlumat otağı (data room) proqram təminatı və 24 saat fəaliyyət göstərən qəhvəxanalar da açaraq fəaliyyət sahəsini genişləndirib.

Американский стартап Corgi, предлагающий страховые решения на основе искусственного интеллекта, завершил очередной инвестиционный раунд при оценке в $4 млрд.
Как сообщает Valyuta.az, это уже третий инвестиционный раунд компании за последние восемь недель. Размер привлечённых средств не раскрывается, однако сообщается, что раунд уже завершён. Компания отказалась комментировать эту информацию.
Выпускник акселератора Y Combinator — стартап Corgi — в январе этого года привлёк $108 млн, а в начале мая получил ещё $160 млн при оценке в $1,3 млрд. Всего через три недели компания объявила о привлечении дополнительных $106 млн при оценке в $2,6 млрд.
По данным источников, основной причиной стремительного роста стоимости компании за короткий срок стало увеличение её выручки. В начале года Corgi сообщила, что её годовая выручка в пересчёте на текущие показатели достигла $40 млн. Ожидается, что к концу года этот показатель вырастет до $450 млн.
Стартап предлагает услуги по оценке страховых рисков, подготовке страховых предложений и ускоренной выплате страховых возмещений с использованием искусственного интеллекта.
Кроме того, в последнее время компания расширила направления деятельности, запустив программное обеспечение для виртуальных комнат данных — data room, а также открыв круглосуточные кофейни.