Azərbaycanda süni intellektin ipoteka kreditləşmə prosesinə tətbiqi planlaşdırılır.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu İpoteka və Kredit Zəmanət Fondunun Baş meneceri Rasim Abdullayev bildirib.
Onun sözlərinə görə, fondun əsas hədəflərindən biri dövlətin strateji prioritetlərinə uyğun olaraq xidmətlərin rəqəmsallaşdırılmasını sürətləndirməkdir: "Dövlət xidmətlərinin elektronlaşdırılması istiqamətində müxtəlif qanunvericilik təşəbbüsləri və tədbirlər planları Prezidentin sərəncamları ilə təsdiqlənib. 2026–2028-ci illər üzrə dövlət xidmətlərinin rəqəmsal transformasiyasının sürətləndirilməsinə dair tədbirlər planından irəli gələn vəzifələrə uyğun olaraq Fond da müvafiq tədbirlərin icrasını həyata keçirir. Əsas hədəflər rəqəmsal xidmətlərin daha da təkmilləşdirilməsi, süni intellekt həllərinin ipoteka kreditləşdirilməsi, satmaq öhdəliyi ilə kirayə mənzil mexanizminə tətbiqi, vətəndaşlardan tələb olunan sənədlərin toplanması yükünün faktiki olaraq 0-a endirilməsi, xidmətlərdə fiziki təmasın minimuma endirilməsi və yaşayış maliyyəsi alətlərinin əlçatanlığının artırılmasıdır. Bu məqsədlə Fond beynəlxalq təcrübəni öyrənir və Azərbaycanın mövcud iqtisadi reallıqları nəzərə alınmaqla qeyd olunan istiqamətlər üzrə işləri davam etdirir".
Bundan başqa, Fond rəsmisi deyib ki, müvafiq dövlət qurumları ilə inteqrasiya ilə bağlı danışıqlar gedir: "Fondun operatoru olduğu Elektron İpoteka və Kredit Zəmanət Sistemi vasitəsilə göstərilən xidmətlər üzrə müxtəlif dövlət qurumları ilə inteqrasiya təmin edilib. Hazırda sistem 8 dövlət qurumu ilə aktiv məlumat mübadiləsi aparır. Növbəti dövrlərdə bu sayın artırılması nəzərdə tutulur və bununla bağlı müvafiq dövlət qurumları ilə danışıqlar davam etdirilir".
"Bəzən mediada kreditləşmə prosesində sənədləşmə ilə bağlı çox sayda sənəd tələb olunduğu barədə xəbərlər yayılır. Lakin reallıq fərqlidir. İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu ölkədə elektronlaşma və rəqəmsallaşma sahəsində xidmətlərini ilk elektronlaşdıran qurumlardan biridir. Fond hələ 2013-cü ildən etibarən bir çox xidmətlərini elektron formada təqdim edir. Bu baxımdan Fond Elektron İpoteka və Kredit Zəmanət Sistemi vasitəsilə xidmətlərini göstərən pioner qurumlardan biridir. Tələb olunan sənədlər də dəfələrlə sadələşdirilib. Hazırda sənədlərin böyük əksəriyyəti elektron sistem vasitəsilə əldə olunur. Bu səbəbdən vətəndaşların sənədləri fiziki olaraq banka təqdim etməsi artıq çox aşağı səviyyədədir. Fond növbəti dövrlərdə də fiziki təmasın minimuma endirilməsi istiqamətində işləri davam etdirəcək", - deyə R.Abdullayev əlavə edib.

В Азербайджане планируется внедрение искусственного интеллекта в процесс ипотечного кредитования.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил генеральный менеджер Ипотечного и кредитно-гарантийного фонда Расим Абдуллаев.
По его словам, одной из основных целей фонда является ускорение цифровизации услуг в соответствии со стратегическими приоритетами государства:
«Различные законодательные инициативы и планы мероприятий по переводу государственных услуг в электронный формат утверждены распоряжениями президента. В соответствии с задачами, предусмотренными планом мероприятий по ускорению цифровой трансформации государственных услуг на 2026–2028 годы, фонд также реализует соответствующие меры.
Основными целями являются дальнейшее совершенствование цифровых услуг, внедрение решений на основе искусственного интеллекта в ипотечное кредитование и механизм аренды жилья с обязательством последующего выкупа, фактическое сокращение до нуля нагрузки на граждан по сбору необходимых документов, минимизация личного контакта при получении услуг и повышение доступности инструментов жилищного финансирования. Для этого фонд изучает международный опыт и продолжает работу по указанным направлениям с учётом текущих экономических реалий Азербайджана».
Кроме того, представитель фонда сообщил, что ведутся переговоры об интеграции с соответствующими государственными структурами:
«В рамках услуг, предоставляемых через Электронную систему ипотеки и кредитных гарантий, оператором которой является фонд, обеспечена интеграция с различными государственными органами. В настоящее время система активно обменивается данными с восемью государственными структурами. В дальнейшем планируется увеличить их число, и соответствующие переговоры уже ведутся».
«Иногда в СМИ появляется информация о том, что в процессе кредитования требуется большое количество документов. Однако в действительности ситуация иная. Ипотечный и кредитно-гарантийный фонд является одной из первых структур в стране, переведших свои услуги в электронный формат в рамках процессов цифровизации.
Ещё с 2013 года фонд предоставляет многие услуги в электронном виде. В этом отношении он является одной из организаций-пионеров, оказывающих услуги через Электронную систему ипотеки и кредитных гарантий. Перечень необходимых документов также неоднократно упрощался.
В настоящее время подавляющее большинство документов запрашивается через электронную систему. Поэтому необходимость физического предоставления гражданами документов в банк сведена к минимуму. Фонд и далее продолжит работу по сокращению личного контакта при оказании услуг», — добавил Расим Абдуллаев.