İş müsahibəsində göstərdiyiniz performans qədər, müsahibədən sonra atdığınız addımlar da işə qəbul olunma şansınıza təsir edə bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, ABŞ-li karyera məsləhətçisi Beth Hendler-Grunt təşəkkür məktubu və nəzakətli şəkildə göndərilən sonrakı mesajların namizədi digərlərindən fərqləndirən əsas amillərdən biri olduğunu vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, xüsusilə əmək bazarında rəqabətin artdığı dövrdə işəgötürənin diqqətində qalmaq böyük üstünlük yaradır.
Təşəkkür məktubunu 24 saat ərzində göndərin
Ekspert tövsiyə edir ki, müsahibədən sonra ilk 24 saat ərzində təşəkkür məktubu göndərilsin: "İş müsahibəsindən sonra əlaqəni kəsməyin. Məktubda müsahibə üçün təşəkkür edilməli, söhbətdən əldə olunan əsas məqamlar xatırladılmalı, namizədin bacarıqlarının vəzifəyə uyğun olduğu vurğulanmalı və həmin işə maraq bir daha ifadə edilməlidir".
Sonrakı əlaqəni də davam etdirin
Beth Hendler-Grunt hesab edir ki, bir çox namizəd təşəkkür məktubundan sonra əlaqəni kəsir. Halbuki, işəgötürəndən cavab gəlmədiyi halda müəyyən müddət sonra yenidən nəzakətli şəkildə əlaqə saxlamaq namizədin məsuliyyətli və israrlı olduğunu göstərir.
Əgər işəgötürən cavab üçün konkret tarix bildirib, həmin tarix keçdikdən sonra xatırlatma göndərmək məsləhət görülür. Belə məlumat verilməyibsə, həftədə bir dəfə əlaqə saxlamaq kifayət hesab olunur.
Ekspert xüsusilə bir ifadənin təsirli ola biləcəyini qeyd edir: "İsrar etməyimi bağışlayın".
Onun fikrincə, bu sözlər qarşı tərəfə həm onun vaxtına hörmət etdiyinizi, həm də vakansiyaya həqiqətən maraqlı olduğunuzu göstərir. Bu cür yanaşma namizədin peşəkar və məsuliyyətli obrazını gücləndirə bilər.
Hər mesaj yeni dəyər yaratmalıdır
Mütəxəssis vurğulayır ki, sonrakı məktublar yalnız "Qərar verilibmi?" sualından ibarət olmamalıdır. Namizəd şirkətlə bağlı oxuduğu məqalə, dinlədiyi podkast və ya sahəyə aid yeni fikir paylaşaraq söhbətə əlavə dəyər qata bilər.
Keçmiş "Google" rəhbəri Ceni Vud da daha əvvəl CNBC-yə açıqlamasında bildirib ki, təşəkkür məktubunda şirkətin problemlərini necə həll edə biləcəyiniz barədə qısa fikir bölüşmək müsbət təsir yarada bilər.
Dörd məktubdan sonra cavab gəlməzsə...
Beth Hendler-Grunt bildirir ki, bir neçə nəzakətli xatırlatmadan sonra da cavab alınmırsa, təxminən dörd elektron məktubdan sonra diqqəti digər vakansiyalara yönəltmək daha məqsədəuyğundur.
Onun sözlərinə görə, bir çox gənc namizəd işəgötürəni narahat etməkdən çəkinir. Lakin şirkətlərin elektron poçt qutuları çox vaxt yüzlərlə məktubla dolu olur və bəzən diqqət çəkmək üçün nəzakətli israr müsbət nəticə verə bilir.

Действия, которые кандидат предпринимает после собеседования, могут повлиять на его шансы получить работу не меньше, чем сама беседа с работодателем.
Как сообщает Valyuta.az, американский карьерный консультант Бет Хендлер-Грант подчеркнула, что благодарственное письмо и последующие вежливые сообщения являются одними из ключевых факторов, которые помогают кандидату выделиться среди других.
По ее словам, особенно в условиях растущей конкуренции на рынке труда важно оставаться в поле зрения работодателя.
Отправьте благодарственное письмо в течение 24 часов
Эксперт рекомендует отправлять благодарственное письмо в течение первых 24 часов после собеседования.
«Не прекращайте общение после собеседования. В письме следует поблагодарить за встречу, напомнить ключевые моменты разговора, подчеркнуть соответствие навыков кандидата должности и еще раз выразить интерес к этой работе», — отметила она.
Поддерживайте дальнейший контакт
Бет Хендлер-Грант считает, что многие кандидаты прекращают общение после благодарственного письма. Однако если работодатель не отвечает, повторное вежливое обращение через некоторое время показывает ответственность и настойчивость кандидата.
Если работодатель назвал конкретную дату ответа, рекомендуется отправить напоминание после того, как этот срок прошел. Если такой информации не было, достаточно выходить на связь один раз в неделю.
Эксперт отмечает, что особенно эффективной может быть фраза: «Прошу прощения за настойчивость».
По ее мнению, эти слова показывают собеседнику, что кандидат уважает его время и при этом действительно заинтересован в вакансии. Такой подход может укрепить профессиональный и ответственный образ кандидата.
Каждое сообщение должно создавать новую ценность
Специалист подчеркивает, что последующие письма не должны сводиться только к вопросу: «Принято ли решение?». Кандидат может добавить ценность коммуникации, поделившись прочитанной статьей о компании, прослушанным подкастом или новой идеей, связанной с отраслью.
Бывшая руководительница Google Дженни Вуд ранее также заявляла CNBC, что краткое упоминание в благодарственном письме о том, как кандидат может помочь решить проблемы компании, способно произвести положительное впечатление.
Если ответа нет после четырех писем
Бет Хендлер-Грант отмечает, что если после нескольких вежливых напоминаний ответа все еще нет, примерно после четырех электронных писем целесообразнее переключить внимание на другие вакансии.
По ее словам, многие молодые кандидаты опасаются беспокоить работодателя. Однако почтовые ящики компаний часто переполнены сотнями писем, и иногда вежливая настойчивость помогает привлечь внимание и добиться положительного результата.