"Cloudflare" həm axtarış sistemləri üçün indeksləşdirmə aparan, həm də süni intellekt (Al) modellərinin təlimi məqsədilə məlumat toplayan veb-botlarla bağlı yeni siyasətini açıqlayıb. Şirkət bu cür "qarışıq istifadəli" botları standart olaraq bloklayacağını bildirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, əvvəllər sayt sahiblərinə seçim kimi təqdim edilən bu qoruma mexanizmi bundan sonra yeni yaradılan internet saytlarında avtomatik aktivləşdiriləcək.
"Cloudflare"ın baş icraçı direktoru Metyu Prins bildirib ki, internet trafikinin böyük hissəsini artıq insanlar deyil, avtomatlaşdırılmış botlar təşkil edir.
Onun sözlərinə görə, yeni sistem sayt sahiblərinə daha çox nəzarət imkanı verəcək və süni intellekt şirkətlərinin məlumatları hansı məqsədlə topladığını daha şəffaf göstərəcək. Yeni qaydalar 2026-cı il sentyabrın 15-dən qüvvəyə minəcək.
Həmin tarixdən etibarən "Cloudflare"a yeni qoşulan müştərilər və mövcud istifadəçilərin yaratdığı yeni internet saytlarında bu siyasət avtomatik tətbiq olunacaq.
Yeni sistem çərçivəsində axtarış sistemlərinin səhifələri indeksləşdirməsinə icazə veriləcək. Lakin reklam yerləşdirilən səhifələrdən süni intellekt modellərinin təlimi və ya AI agentləri üçün məlumat toplayan botlar standart olaraq bloklanacaq.
Sayt sahiblərinə bu funksiyalar üzrə ayrıca seçim imkanı verməyən, yəni həm indeksləşdirmə, həm də süni intellekt məqsədilə fəaliyyət göstərən botlar da eyni qaydada məhdudlaşdırılacaq.
"Cloudflare"ın ödənişsiz istifadəçiləri də sentyabrın 15-dək ayarlarını dəyişmədikləri halda avtomatik olaraq yeni sistemə keçiriləcəklər.
Şirkət 2025-ci ildə təqdim etdiyi "Pay Per Crawl" modelini də yeniləyərək "Pay Per Use" adlandırıb.
Əvvəlki modeldə süni intellekt şirkətləri saytın məzmununu taradıqda ödəniş edirdi. Yeni modeldə isə ödəniş yalnız həmin məzmun süni intellekt çat-botunun cavabında istifadə olunduğu halda tutulacaq.
"Cloudflare" hazırda bu sistem çərçivəsində "Ceramic.AI" və "You.com" ilə əməkdaşlıq etdiyini, gələcəkdə daha çox süni intellekt şirkətinin layihəyə qoşulmasının gözlənildiyini açıqlayıb. Şirkətin açıqlamasında "Google"a da dolayı tənqid yer alıb.
"Cloudflare" hesab edir ki, dünyanın ən böyük axtarış sistemi digər süni intellekt şirkətləri ilə müqayisədə təxminən iki dəfə çox məlumata çıxış əldə edir. Bunun səbəbi "Googlebot"un həm axtarış nəticələri üçün internet səhifələrini indeksləşdirməsi, həm də "Gemini" və "AI Overviews" kimi süni intellekt xidmətləri üçün məlumat toplamasıdır.
Bildirilir ki, "Google" klassik axtarış üçün "Googlebot"dan əlavə, naşirlərə süni intellekt modellərinin təlimi məqsədilə məzmunlarından istifadəyə məhdudiyyət qoymağa imkan verən "Google-Extended" idarəetmə mexanizmini təqdim edib. Lakin naşirlər məzmunlarının "AI Mode" funksiyasında görünməsini istəyib, eyni zamanda süni intellekt modellərinin təlimində istifadə olunmasını istəmədikdə bunu ayrıca tənzimləyə bilmirlər.
"Cloudflare"ın yeni siyasətinin əsas məqsədi "Google" başda olmaqla eyni botdan həm axtarış, həm də süni intellekt məqsədilə istifadə edən şirkətləri sistemlərini yenidən qurmağa təşviq etməkdir.

Cloudflare объявила о новой политике в отношении веб-ботов, которые одновременно индексируют страницы для поисковых систем и собирают данные для обучения моделей искусственного интеллекта. Компания заявила, что будет по умолчанию блокировать такие боты «смешанного использования».
Как сообщает Valyuta.az, ранее этот механизм защиты предлагался владельцам сайтов в качестве опции, однако теперь он будет автоматически активироваться на новых интернет-ресурсах.
Генеральный директор Cloudflare Мэтью Принс заявил, что значительную часть интернет-трафика уже формируют не люди, а автоматизированные боты.
По его словам, новая система предоставит владельцам сайтов больше контроля и сделает более прозрачным то, с какой целью компании в сфере искусственного интеллекта собирают данные. Новые правила вступят в силу 15 сентября 2026 года.
С этой даты политика будет автоматически применяться к новым клиентам Cloudflare, а также к новым сайтам, создаваемым действующими пользователями.
В рамках новой системы поисковым системам будет разрешено индексировать страницы. Однако боты, собирающие данные со страниц с рекламой для обучения моделей искусственного интеллекта или для AI-агентов, по умолчанию будут блокироваться.
Такие же ограничения будут применяться к ботам, которые не предоставляют владельцам сайтов отдельной возможности выбора по этим функциям, то есть одновременно работают и для индексирования, и для целей искусственного интеллекта.
Бесплатные пользователи Cloudflare также будут автоматически переведены на новую систему, если не изменят настройки до 15 сентября.
Компания также обновила модель Pay Per Crawl, представленную в 2025 году, переименовав ее в Pay Per Use.
В прежней модели компании в сфере искусственного интеллекта платили при сканировании содержимого сайта. В новой модели плата будет взиматься только в том случае, если этот контент используется в ответе AI-чат-бота.
Cloudflare сообщила, что в рамках этой системы сейчас сотрудничает с Ceramic.AI и You.com, а в будущем ожидает присоединения к проекту большего числа компаний в сфере искусственного интеллекта.
В заявлении компании также содержится косвенная критика в адрес Google.
Cloudflare считает, что крупнейшая в мире поисковая система получает доступ примерно к вдвое большему объему данных по сравнению с другими компаниями в сфере искусственного интеллекта. Это связано с тем, что Googlebot используется как для индексирования интернет-страниц в поисковой выдаче, так и для сбора данных для таких AI-сервисов, как Gemini и AI Overviews.
Отмечается, что помимо Googlebot для классического поиска Google представила механизм управления Google-Extended, который позволяет издателям ограничивать использование их контента для обучения моделей искусственного интеллекта. Однако если издатели хотят, чтобы их контент отображался в функции AI Mode, но при этом не использовался для обучения AI-моделей, они не могут настроить это отдельно.
Главная цель новой политики Cloudflare — стимулировать компании, прежде всего Google, которые используют одного и того же бота как для поиска, так и для целей искусственного интеллекта, перестроить свои системы.