"Metacritic" platforması 2026-cı ilin ilk altı ayının yekunlarına əsasən ilin ən yüksək qiymətləndirilən 20 oyununun siyahısını dərc edib.
Demokrat.az xəbər verir ki, reytinqə yalnız bu il buraxılmış yeni oyunlar daxil edilib. Həmçinin hər bir oyunun siyahıya düşməsi üçün ən azı yeddi peşəkar resenziyaya malik olması şərt kimi müəyyənləşdirilib.
Hazırda ilin ən yüksək qiymətləndirilən oyunu 100 mümkün baldan 90 bal toplayan "Forza Horizon 6" hesab olunur. Tənqidçilərin fikrincə, bu, açıq dünya janrında hazırlanmış ən uğurlu yarış oyunlarından biridir. Bildirilir ki, tərtibatçılar xəritəni daha geniş etməklə yanaşı, onu daha müxtəlif və zəngin məzmunlu etməyə nail olublar.
İkinci və üçüncü yerləri də hər biri 90 bal toplayan "Schrödinger's Call" və "Mina the Hollower" tutub. Lakin bu oyunlar barədə dərc olunmuş peşəkar resenziyaların sayı daha azdır. Hər iki layihə indie oyun kateqoriyasına aiddir və "Steam" platformasında 500 Ukrayna qrivnasından aşağı qiymətə satılır.
Ümumilikdə, 2026-cı ilin əvvəlindən bəri 87 və daha yüksək bal toplamış 10 oyun təqdim olunub. Bununla belə, "LEGO Batman: Legacy of the Dark Knight", "MIO: Memories in Orbit" və "MOUSE: P.I. For Hire" kimi yeni oyunlar 84 baldan aşağı qiymətləndirildikləri üçün reytinqə daxil edilməyiblər.
2026-cı ilin ilk yarısının ən yaxşı 20 oyunu
1. "Forza Horizon 6" — 90 bal
2. "Schrödinger's Call" — 90 bal
3. "Mina the Hollower" — 90 bal
4. "Pokémon Pokopia" — 89 bal
5. "Resident Evil Requiem" — 89 bal
6. "Mewgenics" — 88 bal
7. "007 First Light" — 87 bal
8. "Saros" — 87 bal
9. "Hermit and Pig" — 87 bal
10. "Titanium Court" — 87 bal
11. "Nioh 3" — 86 bal
12. "OPUS: Prism Peak" — 86 bal
13. "Mixtape" — 86 bal
14. "Monster Hunter Stories 3: Twisted Reflection" — 86 bal
15. "Cairn" — 86 bal
16. "Timberborn" — 85 bal
17. "Esoteric Ebb" — 85 bal
18. "Pragmata" — 85 bal
19. "Wax Heads" — 85 bal
20. "Phonopolis" — 84 bal
Bütün xəbərlərAvropada istilərdən yaranan iqtisadi itkilər 5 milyard avroya yaxınlaşdı
03.07.20262026-cı ilin ən yaxşı 20 oyunu açıqlandı - SİYAHI
03.07.2026İnternet balansı dəyişir: "Cloudflare" Al botlarını standart olaraq bloklayacaq
03.07.2026Yoxsul, ac və məqsədyönlü: Milyarder Maykl Li-Çin sərvət qazanmağın əsas prinsipini açıqlayıb

Платформа Metacritic опубликовала список 20 самых высокооцененных игр года по итогам первых шести месяцев 2026 года.
Как сообщает Valyuta.az, в рейтинг вошли только новые игры, выпущенные в этом году. Кроме того, обязательным условием для включения в список было наличие у каждой игры как минимум семи профессиональных рецензий.
На данный момент самой высокооцененной игрой года считается Forza Horizon 6, набравшая 90 баллов из 100 возможных. По мнению критиков, это одна из самых успешных гоночных игр в жанре открытого мира. Отмечается, что разработчикам удалось не только расширить карту, но и сделать ее более разнообразной и насыщенной контентом.
Второе и третье места заняли Schrödinger's Call и Mina the Hollower, также набравшие по 90 баллов. Однако количество опубликованных профессиональных рецензий на эти игры меньше. Оба проекта относятся к категории инди-игр и продаются на платформе Steam по цене ниже 500 украинских гривен.