Avropa İttifaqı (Aİ) Rusiyanın Ukraynaya qarşı apardığı müharibə ilə əlaqədar qəbul etdiyi 21-ci sanksiyalar paketi çərçivəsində 14 kriptovalyuta platforması və əlaqəli qurumla Aİ-yə bağlı fiziki və hüquqi şəxslərin əməliyyat aparmasını qadağan edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə blokçeyn analitik şirkəti TRM Labs məlumat yayıb.
Sanksiya siyahısına "HTX", "EXMO", "Rapira", "Aifory Pro", "ABCeX", "WhiteBird", "NoOnecrypto", "Tradex", "Monease", "BitPapa", "Exnode/Exnode Pay", "A7 Nigeria", "A7 Africa" və "PilotFinance" platformaları daxil edilib.
Məlumata görə, sözügedən platformalar Gürcüstan, Panama, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Marşal adaları, Qırğızıstan və Belarus kimi ölkələrdə fəaliyyət göstərir. Aİ hesab edir ki, bu platformalar Rusiyaya qarşı tətbiq olunan sanksiyaların aşılmasını asanlaşdıran maliyyə və kripto infrastrukturunun bir hissəsidir.
Aİ-yə daha geniş qadağa səlahiyyəti verilib
Yeni sanksiyalar paketi yalnız konkret şirkətlərlə məhdudlaşmır. Qərara əsasən, Aİ Rusiyanın sanksiyalardan yayınmasına kömək edən platformalara ev sahibliyi edən üçüncü ölkələrə qarşı da daha geniş məhdudiyyətlər tətbiq edə biləcək.
Belə ki, zəruri hesab edilərsə, Aİ-də fəaliyyət göstərən qurumlarla müəyyən ölkədəki bütün kriptoxidmət təminatçıları arasında əməliyyatlar tamamilə qadağan oluna bilər.
Aİ Şurası bildirib ki, bu addım sanksiyaların pozulmasına şərait yaradan kripto infrastrukturuna ev sahibliyi edən ölkələr üçün ciddi çəkindirici mexanizm rolunu oynayacaq.
Son dörd ilin ən geniş sanksiya paketi
21-ci sanksiyalar paketi yalnız kriptovalyuta sektorunu əhatə etmir. Paket çərçivəsində ümumilikdə 218 fiziki və hüquqi şəxs sanksiya siyahısına əlavə olunub. Onlardan 48-i fiziki şəxs, 170-i isə şirkət və digər qurumlardır.
Bundan əlavə, 94 bank və iri maliyyə qurumunun aktivləri dondurulub, 33 Rusiya maliyyə təşkilatı ilə əməliyyatlara qadağa qoyulub. Həmçinin Rusiyanın sanksiyalardan yayınmaq üçün istifadə etdiyi iddia edilən A7 şəbəkəsi ilə əlaqəli daha dörd qurum da sanksiya siyahısına daxil edilib.
Yeni qərarlarla Aİ-nin Rusiyanın ənənəvi bank sisteminə alternativ kimi istifadə etdiyi iddia olunan kriptovalyuta infrastrukturu və sərhədlərarası maliyyə vasitəçilərinə təzyiqi daha da artırdığı qeyd olunur.

Европейский союз (ЕС) в рамках 21-го пакета санкций, принятых в связи с войной России против Украины, запретил 14 криптовалютным платформам и связанным организациям проводить операции с физическими и юридическими лицами, связанными с ЕС.
Об этом сообщает блокчейн-аналитическая компания TRM Labs.
В санкционный список вошли платформы "HTX", "EXMO", "Rapira", "Aifory Pro", "ABCeX", "WhiteBird", "NoOnecrypto", "Tradex", "Monease", "BitPapa", "Exnode/Exnode Pay", "A7 Nigeria", "A7 Africa" и "PilotFinance".
Согласно информации, указанные платформы работают в таких странах, как Грузия, Панама, Объединённые Арабские Эмираты, Маршалловы Острова, Кыргызстан и Беларусь. ЕС считает, что эти платформы являются частью финансовой и криптоинфраструктуры, способствующей обходу санкций против России.
ЕС получил расширенные полномочия по введению запретов
Новый пакет санкций не ограничивается конкретными компаниями. В соответствии с решением, ЕС сможет применять более широкие ограничения против третьих стран, в которых размещаются платформы, помогающие России обходить санкции.
При необходимости операции между организациями, действующими на территории ЕС, и всеми криптосервис-провайдерами в определённой стране могут быть полностью запрещены.
Европейский совет отметил, что этот шаг станет серьёзным сдерживающим механизмом для стран, предоставляющих криптоинфраструктуру, способствующую нарушению санкций.
Самый масштабный пакет санкций за последние четыре года
21-й пакет санкций охватывает не только сектор криптовалют. В общем в санкционный список были включены 218 физических и юридических лиц: 48 физических лиц и 170 компаний и организаций.
Кроме того, были заморожены активы 94 банков и крупных финансовых учреждений, введён запрет на операции с 33 российскими финансовыми организациями. Также в список добавлены ещё четыре организации, связанные с сетью A7, которая, по утверждениям, используется Россией для обхода санкций.
Новые меры усиливают давление ЕС на криптовалютную инфраструктуру и трансграничных финансовых посредников, которые, как считается, служат альтернативой традиционной банковской системе России.