Bəzən insanların ayaqları altında qalan adi əşyalar başqaları üçün dəyərli məhsula çevrilə bilir. Malayziyada yaşayan bir universitet müəllimi də kampus ərazisindən topladığı qurumuş ağac yarpaqlarını internetdə sataraq əvvəlcə əlavə gəlir əldə edib, daha sonra isə bu işi milyonlarla dəyəri olan biznesə çevirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Malayziyada universitet müəllimi qurumuş ağac yarpaqlarını internet üzərindən sataraq milyonçu olmağı bacarıb.
29 yaşlı Dr. Mohd Zulariffin Md Maarof bildirib ki, onun sahibkarlıq hekayəsi təxminən 10 il əvvəl, Malayziya Texnologiya Universitetində (UTM) magistr və tədqiqatçı olduğu dövrdə başlayıb.
Onun sözlərinə görə, həmin vaxt tədqiqatçı köməkçisi kimi qazandığı gəlir artan yaşayış xərclərini qarşılamağa kifayət etmirdi. Buna görə də əlavə gəlir mənbəyi axtarmağa başlayıb.
Araşdırma zamanı o, ketapanq (Terminalia catappa) ağacının qurumuş yarpaqlarına xaricdə, xüsusilə də "eBay" platformasında böyük tələbat olduğunu öyrənib. Maraqlısı isə bu yarpaqların universitet şəhərciyində hər yerə tökülmüş vəziyyətdə olması idi.
Dr. Mohd Zulariffin topladığı yarpaqları tozdan və torpaqdan təmizləyərək onların şəkillərini çəkib və "eBay"də satışa çıxarıb.
Elə ilk gecənin səhəri ABŞ-ın Texas ştatından ilk sifariş gəlib. Müştəri 30 ədəd qurumuş yarpağı hər birini 1 ABŞ dollarına alıb.
Müəllimin sözlərinə görə, biznesə başlamaq üçün demək olar ki, heç bir sərmayəyə ehtiyac olmayıb.
"Yeganə xərcim xaricə göndərilmə üçün poçt pulu idi. Bunun üçün cəmi 8 Malayziya rinqiti (RM8) xərcləmişdim. Yarpaqları isə yol kənarından toplayırdım", – deyə o bildirib.
İlk satışdan 30 ABŞ dolları gəlir əldə edən Dr. Mohd Zulariffin sonradan qazancını digər məhsulların idxalına yatıraraq fəaliyyətini genişləndirib.
Nəticədə o, 29 yaşında ilk 1 milyon Malayziya rinqiti (RM1 milyon) sərvətini qazanıb. Hazırda o, restoran biznesi ilə də məşğuldur və biryani restoranı fəaliyyət göstərir.
Uğur hekayəsindən sonra Malayziyanın müxtəlif dövlət universitetləri onu tələbələr üçün sahibkarlıq mövzusunda seminarlar keçirməyə dəvət edib.
Bundan əlavə, o, gələcək sahibkarların hazırlanması məqsədilə 30-40 nəfərlik qruplarla "eBay" satışları üzrə praktiki təlimlər təşkil edir.
Dr. Mohd Zulariffin və həyat yoldaşının təsis etdiyi "Export Overseas Academy" platforması vasitəsilə isə ölkə üzrə 15 985 sahibkara "eBay" biznesinə başlamaq üçün pulsuz elektron vəsaitlər təqdim olunub.
Həmçinin o, aztəminatlı ailələrdən olan tələbələr də daxil olmaqla 100 universitet tələbəsi üçün ödənişsiz onlayn e-ticarət təlimi keçirməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.

Иногда самые обычные вещи, лежащие у людей под ногами, могут превратиться для других в ценный товар. Преподаватель одного из университетов Малайзии начал продавать в интернете сухие листья, собранные на территории кампуса, сначала как источник дополнительного дохода, а затем превратил это занятие в бизнес стоимостью в миллионы.
Как сообщает Valyuta.az, университетскому преподавателю из Малайзии удалось стать миллионером благодаря продаже сухих листьев через интернет.
29-летний доктор Мохд Зулариффин Мд Маароф рассказал, что его предпринимательская история началась около десяти лет назад, когда он учился в магистратуре и занимался исследовательской работой в Технологическом университете Малайзии (UTM).
По его словам, дохода, который он получал в качестве ассистента исследователя, было недостаточно для покрытия растущих расходов на жизнь. Поэтому он начал искать дополнительный источник заработка.
В ходе изучения рынка он выяснил, что за рубежом, особенно на платформе eBay, существует высокий спрос на сухие листья дерева кетапанг (Terminalia catappa). При этом такие листья в большом количестве лежали по всей территории университетского кампуса.
Доктор Мохд Зулариффин собирал листья, очищал их от пыли и земли, фотографировал и выставлял на продажу на eBay.
Малайзийский преподаватель рядом с новым автомобилем, который он приобрёл благодаря продаже сухих листьев
Уже на следующее утро после размещения объявления поступил первый заказ из американского штата Техас. Покупатель приобрёл 30 сухих листьев по 1 доллару США за штуку.
По словам преподавателя, для запуска бизнеса практически не потребовалось первоначальных вложений.
«Единственными расходами была оплата международной почтовой отправки. На это я потратил всего 8 малайзийских ринггитов. Сами листья я собирал у обочины дороги», — рассказал он.
Получив 30 долларов США от первой продажи, доктор Мохд Зулариффин впоследствии начал вкладывать заработанные средства в импорт других товаров и расширил свою деятельность.
В результате к 29 годам ему удалось заработать свой первый 1 млн малайзийских ринггитов. В настоящее время он также занимается ресторанным бизнесом и управляет рестораном бирьяни.
После того как его история успеха получила известность, различные государственные университеты Малайзии начали приглашать его для проведения семинаров по предпринимательству для студентов.
Кроме того, он организует практические тренинги по продажам на eBay для групп численностью от 30 до 40 человек, помогая готовить будущих предпринимателей.
Через платформу Export Overseas Academy, основанную доктором Мохдом Зулариффином и его супругой, 15 985 предпринимателям по всей стране были бесплатно предоставлены электронные материалы для начала бизнеса на eBay.
Он также сообщил о планах провести бесплатное онлайн-обучение по электронной коммерции для 100 студентов университетов, включая учащихся из малообеспеченных семей.