ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) bu həftə növbəti faiz qərarını açıqlayacaq. Bazar iştirakçıları tənzimləyicinin uçot dərəcəsini dəyişməz saxlayacağını gözləsələr də, gələcək pul-kredit siyasətinə dair veriləcək mesajlar əsas diqqət mərkəzində olacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, FED-in qərarı çərşənbə günü Bakı vaxtı ilə saat 21:00-da elan ediləcək. Yarım saat sonra isə FED sədri Kevin Warş mətbuat konfransında jurnalistlərin suallarını cavablandıracaq.
İyunda olduğu kimi, builki iclasda da faiz dərəcələrinin sabit saxlanılması əsas ssenari hesab olunur. Bununla belə, bazarlar hələ də təxminən 33% ehtimalla FED-in faiz dərəcəsini 25 baza bəndi artıracağını qiymətləndirir.
İyun ayında "Brent" markalı neftin qiymətinin 70 dollara qədər enməsi ABŞ-da inflyasiyanın da zəifləməsinə səbəb olub. Həmin ay enerji qiymətləri aylıq müqayisədə 5,7% azalıb, illik inflyasiya isə 3,5% səviyyəsində olmaqla gözləntilərdən aşağı açıqlanıb..
Bu göstəricilər FED-in yaxın müddətdə faiz artırmasına ehtiyac yaradan güclü inflyasiya təzyiqinin olmadığını göstərirdi.
Lakin sonradan geosiyasi gərginliyin yenidən artması və "Brent" neftinin qiymətinin 100 dollara yüksəlməsi bazarlardakı qeyri-müəyyənliyi artırıb. Analitiklər hesab edirlər ki, bu şəraitdə Kevin Warşın inflyasiya və faiz siyasəti ilə bağlı verəcəyi mesajlar bazarlar üçün həlledici əhəmiyyət daşıyacaq.
Warşın çıxışına xüsusi diqqət yetiriləcək
Jerom Pauelldən sonra FED-ə rəhbərlik edən Kevin Warş daha ehtiyatlı kommunikasiya tərzi ilə seçilir. O, adətən qısa açıqlamalar verir və gələcək siyasətlə bağlı konkret siqnallar səsləndirməkdən çəkinir.
Bu səbəbdən investorlar FED-in növbəti addımlarını proqnozlaşdırmaqda çətinlik çəkirlər və builki mətbuat konfransının bazarlara yeni istiqamət verəcəyi gözlənilir.
Bu həftə diqqət mərkəzində olacaq digər mühüm hadisə isə Yaponiya Mərkəzi Bankının (BoJ) faiz qərarıdır. Qurumun qərarı cümə günü açıqlanacaq və analitiklər BoJ-un da faiz dərəcələrini dəyişməyəcəyini proqnozlaşdırırlar.

ФРС объявит решение по ставке на этой неделе:
Федеральная резервная система США (FED) на этой неделе объявит о следующем решении по процентной ставке. Участники рынка ожидают, что регулятор сохранит учетную ставку без изменений, однако основное внимание будет сосредоточено на сообщениях, касающихся будущей денежно-кредитной политики.
Как сообщает Valyuta.az, решение FED будет объявлено в среду в 21:00 по бакинскому времени. Через полчаса после этого председатель FED Кевин Уорш проведет пресс-конференцию и ответит на вопросы журналистов.
Так же как и в июне, основным сценарием на этом заседании считается сохранение процентных ставок на прежнем уровне. Тем не менее, рынки все еще оценивают вероятность повышения ставки на 25 базисных пунктов примерно в 33%.
В июне снижение цены на нефть марки Brent до 70 долларов привело также к ослаблению инфляции в США. За тот месяц цены на энергоносители снизились на 5,7% по сравнению с предыдущим месяцем, а годовая инфляция оказалась ниже ожиданий — на уровне 3,5%.
Эти показатели указывали на отсутствие сильного инфляционного давления, которое потребовало бы повышения ставок в ближайшее время.
Однако последующее увеличение геополитической напряженности и рост цены на нефть Brent до 100 долларов повысили неопределенность на рынках. Аналитики считают, что в такой ситуации сообщения Кевина Уорша относительно инфляции и процентной политики будут иметь решающее значение для рынков.
Особое внимание будет уделено выступлению Уорша
После Джерома Пауэлла руководством FED занимается Кевин Уорш, который отличается более сдержанным стилем коммуникации. Он обычно дает краткие заявления и избегает конкретных сигналов о будущей политике.
По этой причине инвесторам сложно прогнозировать дальнейшие шаги FED, и ожидается, что эта пресс-конференция задаст новое направление для рынков.
Еще одним важным событием недели станет решение Банка Японии (BoJ) по процентной ставке. Его объявят в пятницу, и аналитики прогнозируют, что BoJ также сохранит процентные ставки без изменений.