ABŞ-də oxumaq istəyən tələbələr üçün viza qaydaları dəyişdi
ABŞ Daxili Təhlükəsizlik Nazirliyi əcnəbi jurnalistlər, tələbələr və mübadilə proqramları ilə ölkəyə gələn şəxslər üçün viza qaydalarında dəyişiklik edib.
Oxu.Az xəbər verir ki, bu barədə qurumun Federal Reyestrdə (Amerika hökumətinin rəsmi sənədlər toplusu) yerləşdirilən bildirişində deyilir.
Yeni qaydalara əsasən, həmin şəxslərin ABŞ-də qalma müddəti konkret vaxt çərçivəsi ilə məhdudlaşdırılır.
Əcnəbi jurnalistlər, tələbələr və mübadilə proqramı iştirakçıları müvafiq olaraq "I", "F" və "J" kateqoriyalı vizalar alırlar. Əvvəlki qaydalara görə, bu vizalar şəxsin ölkədə olma məqsədi (məsələn, təhsilin davam etməsi və ya xarici mediada işləməsi) qüvvədə qaldığı müddətcə etibarlı hesab olunurdu və əksər hallarda vizanın sabit bir bitmə müddəti yox idi.
Yeni qaydalar nələri dəyişir?
- Jurnalistlər: Əcnəbi jurnalistlər ABŞ-yə işləmək üçün maksimum 240 gün müddətinə daxil ola biləcəklər. Ehtiyac yarandıqda, bu müddətin uzadılması mümkündür. Çin vətəndaşları üçün isə bu müddətin 90 günlə məhdudlaşdırılması təklif edilir.
- Tələbələr və mübadilə proqramı iştirakçıları: Bu şəxslər ölkədə təhsil və ya proqram müddətində qala biləcəklər, lakin bu müddət 4 ildən çox ola bilməz.

Министерство внутренней безопасности США внесло изменения в визовые правила для иностранных журналистов, студентов и участников программ обмена.
Как сообщает Oxu.Az, об этом говорится в уведомлении ведомства, опубликованном в Федеральном реестре США — официальном собрании документов американского правительства.
Согласно новым правилам, срок пребывания указанных категорий иностранцев в США будет ограничен конкретными временными рамками.
Иностранные журналисты, студенты и участники программ обмена получают визы категорий I, F и J соответственно. По прежним правилам такие визы считались действительными до тех пор, пока сохранялась цель пребывания человека в стране — например, продолжение учебы или работа в иностранном СМИ. В большинстве случаев фиксированного срока окончания действия визы не устанавливалось.
Что изменят новые правила
Журналисты: иностранные журналисты смогут въезжать в США для работы на срок не более 240 дней. При необходимости этот период можно будет продлить. Для граждан Китая предлагается установить ограничение в 90 дней.
Студенты и участники программ обмена: они смогут находиться в стране в течение срока учебы или действия соответствующей программы, однако общий период пребывания не должен превышать четырех лет.