"Yapı Kredi Bank"ın faiz gəlirləri artıb, xalis mənfəəti isə 1,9% azalıb
"Yapı Kredi Bank"ın 2026-cı il iyunun 30-na olan maliyyə hesabatına əsasən, bankın dövr üzrə xalis mənfəəti ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 92,28 min manat və ya 1,9% azalaraq 4 milyon 789,13 min manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2025-ci ilin müvafiq dövründə bank 4 milyon 881,41 min manat xalis mənfəət əldə etmişdi.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri 40,2% artaraq 23 milyon 149,35 min manatdan 32 milyon 453,18 min manata yüksəlib. Bununla yanaşı, faiz xərcləri daha çox artım nümayiş etdirərək 7,2 milyon manat artımla 4 milyon 474,43 min manatdan 11 milyon 664,77 min manata çatıb.
Qeyri-faiz gəlirləri də artım göstərib. Bu göstərici illik müqayisədə 7,4% artaraq 13 milyon 580,07 min manatdan 14 milyon 590,02 min manata yüksəlib. Eyni zamanda, qeyri-faiz xərcləri 7,2% artaraq 24 milyon 006,60 min manatdan 25 milyon 733,35 min manata çatıb.
Hesabat dövründə bankın cəmi aktivlər ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 47,1% artaraq 870 milyon 731,72 min manata, cəmi öhdəlikləri 55,8% artaraq 740 milyon 761,82 min manata yüksəlib.
Müvaqfiq olaraq cəmi aktivlər ötən ilin eyni dövründə 591 milyon 908,39 min manat, cəmi öhdəliklər 475 milyon 394,44 min manat olub.

Процентные доходы Yapı Kredi Bank выросли, а чистая прибыль снизилась на 1,9%
Согласно финансовой отчетности Yapı Kredi Bank на 30 июня 2026 года, чистая прибыль банка за отчетный период сократилась по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 92,28 тыс. манатов, или на 1,9%, и составила 4 млн 789,13 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, за аналогичный период 2025 года банк получил чистую прибыль в размере 4 млн 881,41 тыс. манатов.
В отчетном периоде процентные доходы банка выросли на 40,2% — с 23 млн 149,35 тыс. манатов до 32 млн 453,18 тыс. манатов. При этом процентные расходы увеличились более значительно — на 7,2 млн манатов, с 4 млн 474,43 тыс. манатов до 11 млн 664,77 тыс. манатов.
Непроцентные доходы также продемонстрировали рост. В годовом выражении этот показатель увеличился на 7,4% — с 13 млн 580,07 тыс. манатов до 14 млн 590,02 тыс. манатов. Одновременно непроцентные расходы выросли на 7,2%, с 24 млн 006,60 тыс. манатов до 25 млн 733,35 тыс. манатов.
По итогам отчетного периода совокупные активы банка увеличились по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 47,1% и достигли 870 млн 731,72 тыс. манатов, а совокупные обязательства выросли на 55,8% — до 740 млн 761,82 тыс. манатов.
Для сравнения, за аналогичный период прошлого года совокупные активы банка составляли 591 млн 908,39 тыс. манатов, а обязательства — 475 млн 394,44 тыс. манатов.