Valyuta.az xəbər verir ki, Yahoo"nun baş icraçı direktoru (CEO) Cim Lanzone "Fast Company" nəşrində dərc olunan "My First Job" adlı yazısında karyerasının ilk illərindən, müxtəlif sahələrdə çalışmasından və texnologiya sektoruna necə gəldiyindən bəhs edib.
O, tələbəlik illərində pizza restoranında köməkçi, kitab mağazasında satıcı, hüquq şirkətində katib, investisiya şirkətində telefon satış nümayəndəsi, hətta İspaniyada ingilis dili müəllimi kimi çalışdığını deyib.
"Atam hüquqşünas, anam müəllim idi. Ailəmizdə biznesi anlayan heç kim yox idi", - deyə Lanzone bildirib.
Onun sözlərinə görə, əvvəlcə hüquq təhsili almağa başlasa da, sonradan bunun ona uyğun olmadığını anlayıb.
"Həyatında nə etmək istədiyini bilməyən bir çox insan kimi mən də hüquq fakültəsinə getdim. Sonra başa düşdüm ki, bu mənlik deyil və MBA proqramına keçdim", - deyə o qeyd edib.
Lanzonenin karyerasında dönüş nöqtəsi 1997-ci ildə internet şirkətində təcrübə keçməsi olub. O bildirib ki, burada məhsul dizaynından marketinqə qədər demək olar ki, bütün sahələrdə çalışıb.
"Mühəndislik təhsilim yox idi, amma bu, mənə mane olmadı. Məhsulun necə olmalı olduğunu dizayn və mühəndislik komandalarına izah edirdim".
Daha sonra o, universitet yoldaşları ilə birlikdə "eTour" adlı internet startapını qurub. Şirkət qısa müddətdə böyüyərək bazarın aparıcı platformalarından birinə çevrilib və sonradan "Ask Jeeves" tərəfindən satın alınıb.
Lanzonenin sözlərinə görə, həmin təcrübə ona biznesdə çətin dövrlərin öhdəsindən gəlməyi öyrədib.
"İlk işim mənə cəsarət verdi. 2000-ci il böhranını, 2008-ci il maliyyə böhranını və pandemiya dövrünü məhz həmin təcrübə sayəsində idarə edə bildim", - deyə o vurğulayıb.

Генеральный директор Yahoo Джим Ланцоне заявил, что путь к успеху был далек от легкого.
По информации Valyuta.az, генеральный директор Yahoo Джим Ланцоне в статье «My First Job», опубликованной в издании Fast Company, рассказал о первых годах своей карьеры, работе в различных сферах и том, как он пришёл в технологический сектор.
Он отметил, что во время учёбы работал помощником в пиццерии, продавцом в книжном магазине, секретарём в юридической фирме, менеджером по телефону в инвестиционной компании, а также преподавателем английского языка в Испании.
«Мой отец был юристом, мать — учителем. В нашей семье никто не понимал бизнеса», — отметил Ланцоне.
По его словам, изначально он начал изучать право, но позже понял, что это не его путь.
«Как и многие, кто не знает, чем хочет заниматься в жизни, я поступил на юридический факультет. Позже осознал, что это не для меня, и перешёл в программу MBA», — добавил он.
Переломным моментом в карьере Ланцоне стал 1997 год, когда он прошёл практику в интернет-компании. Там он работал почти во всех направлениях — от дизайна продукта до маркетинга.
«У меня не было инженерного образования, но это не помешало мне. Я объяснял дизайн- и инженерным командам, каким должен быть продукт», — подчеркнул он.
Позже вместе с однокурсниками он основал интернет-стартап eTour. Компания быстро выросла и стала одной из ведущих платформ на рынке, а затем была приобретена Ask Jeeves.
По словам Ланцоне, этот опыт научил его справляться с трудными периодами в бизнесе.
«Моя первая работа придала мне смелости. Благодаря этому опыту я смог справиться с кризисом 2000 года, финансовым кризисом 2008 года и периодом пандемии», — отметил он.