Yaradıcı kontent istehsalçıları üçün üzvlük platforması olan "Patreon" əməkdaşlarının 20%-ni, yəni 93 nəfəri ixtisar edəcəyini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin baş icraçı direktoru Cek Konte əməkdaşlara göndərdiyi məktubda bildirib ki, əsas biznes güclü olsa da, bazardakı dəyişikliklərə uyğunlaşmaq və xərcləri optimallaşdırmaq üçün bu addım zəruridir.
Konte qeyd edib ki, süni intellekt texnologiyaları texnologiya sektorunu köklü şəkildə dəyişdirib. Bununla belə, o vurğulayıb ki, ixtisarların məqsədi işçiləri süni intellektlə əvəz etmək deyil.
Şirkət həmçinin təşkilati strukturunu yenidən quracağını, idarəetmə pillələrini azaldacağını və komandaları əsas prioritetlər ətrafında formalaşdıracağını bildirib.
İxtisar edilən əməkdaşlara ən azı 16 həftəlik kompensasiya, hər işlənmiş il üçün əlavə 1 həftəlik ödəniş, ilin sonunadək tibbi sığorta və şirkət noutbukunu əvəz etmək üçün 1 500 dollar məbləğində birdəfəlik yardım veriləcək.
Qeyd edək ki, bu, "Patreon"un 2022-ci ildən bəri həyata keçirdiyi ən böyük ixtisardır. Həmin vaxt şirkət işçi heyətinin 17%-ni ixtisar etmiş, Berlin və Dublin ofislərini də bağlayıb.

Платформа для членства творческих контент-мейкеров "Patreon" объявила о сокращении 20% сотрудников, что составляет 93 человека.
Как сообщает Valyuta.az, генеральный директор компании Джек Конте в письме сотрудникам подчеркнул, что несмотря на крепкий основной бизнес, данный шаг необходим для адаптации к изменениям на рынке и оптимизации расходов.
Канте отметил, что технологии искусственного интеллекта коренным образом изменили технологический сектор. При этом он подчеркнул, что целью сокращений не является замена сотрудников искусственным интеллектом.
Компания также заявила о планах по реструктуризации организационной структуры, сокращению управленческих уровней и формированию команд вокруг основных приоритетов.
Сокращенным сотрудникам будет предоставлена компенсация минимум за 16 недель, дополнительная оплата за каждый отработанный год в размере одной недели, медицинская страховка до конца года и единовременная помощь в размере 1500 долларов на замену служебного ноутбука.
Отметим, что это крупнейшее сокращение в компании "Patreon" с 2022 года. Тогда организация сократила 17% штата, а также закрыла офисы в Берлине и Дублине.