ABŞ–İsrail və İran arasında davam edən müharibənin 27-ci günündə Türkiyə ilə bağlı insident qeydə alınıb. “Altura” adlı türk tankerinə dronun dəydiyi, gəminin zərbə nəticəsində su almağa başladığı bildirilir.
Valyuta.Az-ın Türkiyə mətbuatına istinadən verdiyi məlumata görə, 140 min ton neft daşıyan tanker İstanbul boğazına 26 kilometr məsafədə olarkən hadisə baş verib. Zərbədən sonra gəmi təcili yardım siqnalı göndərib.
Hadisə zamanı tankerdə olan 27 nəfərlik türk heyət üzvünün vəziyyətinin yaxşı olduğu açıqlanıb. Göyərtə və mühərrik bölməsində zədələr qeydə alınıb.
Təcili çağırışdan sonra Sahil Təhlükəsizliyi Baş İdarəsinin qüvvələri hadisə yerinə cəlb olunub. O cümlədən, qurumun tərkibində fəaliyyət göstərən “Nene Hatun” təcili müdaxilə gəmisi də əraziyə göndərilib.

На 27-й день продолжающегося конфликта между США–Израилем и Ираном зафиксирован инцидент, связанный с Турцией. Сообщается, что турецкий танкер «Altura» был поражён дроном, в результате чего судно начало получать пробоину и принимать воду.
По данным Valyuta.az со ссылкой на турецкие СМИ, инцидент произошёл, когда танкер, перевозивший 140 тысяч тонн нефти, находился в 26 километрах от пролива Босфор. После удара экипаж подал сигнал бедствия.
Отмечается, что состояние 27 членов турецкого экипажа удовлетворительное. Повреждения зафиксированы на палубе и в машинном отделении.
После экстренного сигнала на место происшествия были направлены силы Главного управления береговой охраны. В том числе в район направлено судно экстренного реагирования «Nene Hatun».