OPEK Fondu Azərbaycana 110 milyon dollardan çox vəsait ayırıb
OPEK-in Beynəlxalq İnkişaf Fondu infrastrukturun inkişafı və kiçik və orta sahibkarlığın maliyyə resurslarına çıxışının genişləndirilməsi məqsədilə Azərbaycana 110 milyon ABŞ dollarından çox vəsait ayırıb.
Trend bu barədə fondun məlumatına istinadən xəbər verir.
Qərar təşkilatın İdarə Heyətinin 195-ci iclasında, Afrika, Asiya, Latın Amerikası və Karib hövzəsi, eləcə də Avropa ölkələrində inkişaf layihələrinin həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmuş 890 milyon ABŞ dolları məbləğində daha geniş maliyyə paketi çərçivəsində qəbul olunub.
Dövlət sektoru üzrə Azərbaycana Sumqayıtda günə 100 min kubmetr gücündə çirkab sularının təmizlənməsi qurğusunun tikintisi layihəsinin həyata keçirilməsi üçün 90,4 milyon ABŞ dolları məbləğində kredit veriləcək. Gözlənilir ki, layihə ən azı 427 min nəfər üçün sanitariya şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, Xəzər dənizinin çirklənməsinin azaldılmasına və təmizlənmiş suyun kənd təsərrüfatında təkrar istifadəsinə imkan yaradacaq.
Özəl sektor üzrə isə Azərbaycan əlavə olaraq 20 milyon ABŞ dolları alacaq. Bu vəsait fond üçün ilk dəfə tətbiq edilən milli valyutada sintetik kredit mexanizmi çərçivəsində təqdim olunacaq və sistem əhəmiyyətli maliyyə institutunun dəstəklənməsinə, həmçinin mikro, kiçik və orta biznesin kreditləşdirilməsinin genişləndirilməsinə yönəldiləcək.
Ümumilikdə 890 milyon ABŞ dolları həcmində maliyyə paketi infrastrukturun və nəqliyyat əlaqəliliyinin gücləndirilməsinə, ərzaq təhlükəsizliyinin və iqlim dəyişikliklərinə dayanıqlığın artırılmasına, eləcə də iqlim layihələrinə investisiyaların genişləndirilməsinə yönəlib. Müxtəlif regionlarda mikro, kiçik və orta biznesin maliyyə resurslarına çıxışının yaxşılaşdırılmasına xüsusi diqqət yetirilir.
Qeyd edək ki, OPEK-in Beynəlxalq İnkişaf Fondu mandatına əsasən üzv ölkələrdən maliyyəni yalnız OPEK-ə üzv olmayan ölkələrin xeyrinə yönəldən yeganə qlobal institutdur. Təşkilat inkişaf etməkdə olan ölkələr və beynəlxalq ictimaiyyətlə əməkdaşlıq edərək aşağı və orta gəlirli ölkələrdə iqtisadi artımın və sosial tərəqqinin təşviqinə xidmət edir. Bu günədək fond 125-dən çox ölkədə inkişaf layihələrinə 32 milyard ABŞ dollarından artıq vəsait ayırıb, həyata keçirilən layihələrin ümumi dəyəri isə 240 milyard ABŞ dollarını ötüb.

Фонд международного развития ОПЕК выделил Азербайджану более 110 миллионов долларов на развитие инфраструктуры и расширение доступа к финансированию для малого и среднего бизнеса, сообщает в четверг Trend со ссылкой на Фонд.
Решение было принято на 195-м заседании Совета управляющих организации в рамках более широкого пакета финансирования на сумму 890 миллионов долларов, предназначенного для реализации проектов развития в странах Африки, Азии, Латинской Америки и Карибского бассейна, а также Европы.
В гоосекторе Азербайджану будет предоставлен кредит в размере 90,4 миллиона долларов на реализацию проекта строительства очистных сооружений сточных вод в Сумгайыте мощностью 100 тыс. кубометров в сутки. Ожидается, что проект позволит улучшить санитарные условия для не менее чем 427 тыс. человек, сократить загрязнение Каспийского моря и обеспечить повторное использование очищенной воды в сельском хозяйстве.
В частном секторе Азербайджан также получит дополнительные 20 миллионов долларов. Средства будут предоставлены в рамках первого для Фонда ОПЕК синтетического займа в национальной валюте и направлены на поддержку системообразующего финансового института, а также расширение кредитования микро-, малых и средних предприятий.
В целом пакет финансирования в размере 890 миллионово долларов нацелен на укрепление инфраструктуры и транспортной связанности, повышение продовольственной безопасности и устойчивости к климатическим изменениям, а также расширение инвестиций в климатические проекты. Отдельное внимание уделяется улучшению доступа к финансированию для ММСП в различных регионах.
Отметим, что Фонд международного развития ОПЕК является единственной глобальной институцией, мандат которой предусматривает предоставление финансирования от стран-участниц исключительно в пользу стран, не входящих в ОПЕК. Организация сотрудничает с партнерами из развивающихся стран и международным сообществом в целях стимулирования экономического роста и социального прогресса в странах с низким и средним уровнем дохода. На сегодняшний день фонд направил свыше 32 миллиардов долларов на проекты развития более чем в 125 странах, при общей стоимости реализованных проектов более 240 миллиардов долларов.