Bəzən bir insanın verdiyi tək qərar təkcə onun həyatını yox, bütöv bir sənayeni dəyişir. 1940-cı illərin sonlarında Parisdə belə bir dönüş nöqtəsi yaşandı - bir dizayner qadın modasına yeni nəfəs verdi və gözəllik anlayışını yenidən formalaşdırdı. Müharibədən çıxmış dünyada sadəcə geyim deyil, ümid, zəriflik və estetik anlayışı təqdim edən bu yanaşma qısa müddətdə qlobal fenomenə çevrildi. Bu gün isə həmin hekayə dünyanın ən məşhur lüks brendlərindən biri olan Dior-un tarixində yaşayır.
Valyuta.az xəbər verir ki, Dior 1946-cı ildə dizayner Christian Dior tərəfindən yaradılıb. Müharibədən sonra qadınlara yenidən zəriflik və gözəllik hissini qaytarmağı qarşısına məqsəd qoyan dizayner 1947-ci ildə təqdim etdiyi ilk kolleksiya ilə moda dünyasında inqilab edib. Bu kolleksiya sonradan “New Look” adı ilə məşhurlaşıb.
Qısa müddətdə sürətlə böyüyən Dior 1947-ci ildə ilk ətirini - “Miss Dior”u təqdim edib və brend artıq 1950-ci illərdə Paris moda ixracının böyük hissəsini təşkil etməyə başlayıb.
1950-1960-cı illərdə "Dior" geyimlə yanaşı kosmetika, ayaqqabı və aksesuar sahələrinə də daxil olaraq fəaliyyətini genişləndirib. Brend həmçinin məşhurlar və kral ailələri ilə əməkdaşlıq edərək nüfuzunu daha da artırıb.
1980-ci illərdən etibarən "Dior LVMH" qrupunun tərkibinə daxil olub və qlobal lüks bazarda mövqeyini gücləndirib. Sonrakı illərdə isə kişi kolleksiyaları, yeni kreativ direktorlar və innovativ dizayn yanaşmaları ilə inkişafını davam etdirib.
Hazırda "Dior" geyim, ətir, kosmetika və aksesuar sahələrində fəaliyyət göstərərək dünyanın ən tanınmış lüks brendlərindən biri kimi mövqeyini qoruyur.

Иногда одно решение человека меняет не только его жизнь, но и целую отрасль. В конце 1940-х годов в Париже произошёл такой переломный момент — одна дизайнер женщина вдохнула новую жизнь в моду и переосмыслила понятие красоты. В послевоенном мире она представила не просто одежду, а надежду, изящество и эстетику, которые вскоре стали глобальным феноменом. Сегодня эта история живёт в истории одного из самых известных люксовых брендов — Dior.
Как сообщает Valyuta.az, Dior был основан в 1946 году дизайнером Кристианом Диором. Ставя перед собой цель вернуть женщинам после войны чувство изящества и красоты, дизайнер произвёл революцию в мире моды с первой коллекцией 1947 года. Эта коллекция впоследствии стала известна под названием «New Look».
Быстро развиваясь, Dior в 1947 году выпустил первые духи — «Miss Dior», а уже в 1950-х бренд занял значительную долю парижского модного экспорта.
В 1950–1960-х годах «Dior» расширил деятельность, добавив к одежде косметику, обувь и аксессуары. Бренд также укрепил свою репутацию, сотрудничая со знаменитостями и королевскими семьями.
С 1980-х годов «Dior» вступил в состав группы LVMH и укрепил позиции на глобальном рынке люксовых товаров. В последующие годы бренд продолжал развитие, выводя на сцену мужские коллекции, привлекая новых креативных директоров и внедряя инновационные дизайнерские решения.
В настоящее время «Dior» работает в сегментах одежды, парфюмерии, косметики и аксессуаров, сохраняя статус одного из самых узнаваемых люксовых брендов мира.
Все новостиКороткий путь в Кремниевую долину: стартовал отбор стартапов в международную программу GOAL