"OpenAI" "Sora" tətbiqini dayandırır
Valyuta.az xəbər verir ki, "Sora"nın həm son istifadəçilər üçün nəzərdə tutulan tətbiqi, həm də inkişaf etdiricilər üçün təqdim edilən alətləri mərhələli şəkildə deaktiv ediləcək. Bununla yanaşı, "ChatGPT" daxilində planlaşdırılan video yaratma funksiyalarının da mövcud məhsul planları çərçivəsində həyata keçirilməyəcəyi bildirilir.
Qeyd edək ki, "Sora" istifadəçilərin yazdığı mətnləri qısa videolara çevirən sistem kimi təqdim olunmuşdu və realistik səhnələr, kamera hərəkətləri və fiziki modelləşdirməyə yaxın nəticələri ilə diqqət çəkmişdi. Lakin bu texnologiyanın yüksək hesablama gücü tələb etməsi onun geniş miqyasda tətbiqini çətinləşdirən əsas amillərdən biri olub.
Məlumata görə, qərar şirkətin strateji prioritetlərini yenidən müəyyənləşdirməsi ilə bağlıdır. "OpenAI" daha çox korporativ həllər, proqramlaşdırma alətləri və genişmiqyaslı süni intellekt sistemlərinə fokuslanmağı planlaşdırır.
Bununla yanaşı, "Sora"nın dayandırılmasında yüksək xərclərlə yanaşı, müəllif hüquqları və kontent sahibliyi ilə bağlı müzakirələrin də rol oynadığı qeyd olunur.

Компания OpenAI приняла решение прекратить работу приложения «Sora», создающего видео на основе текста.
По информации Valyuta.az, как приложение «Sora» для конечных пользователей, так и предоставляемые для разработчиков инструменты будут поэтапно отключены. Кроме того, планируемая в «ChatGPT» функция создания видео не будет реализована в рамках текущих продуктовых планов.
Следует отметить, что «Sora» представляла собой систему, преобразующую введённые пользователями тексты в короткие видеоролики, привлекая внимание реалистичными сценами, движениями камеры и высококачественным физическим моделированием. Однако высокая вычислительная нагрузка этой технологии стала одним из основных факторов, ограничивающих её широкое внедрение.
По имеющейся информации, решение связано с пересмотром стратегических приоритетов компании. OpenAI планирует сосредоточиться на корпоративных решениях, инструментах программирования и масштабируемых системах искусственного интеллекта.
Кроме того, в приостановке проекта «Sora» сыграли роль не только высокие затраты, но и обсуждения, связанные с авторскими правами и владением контентом.