VTB Azərbaycan 2025-ci ildə 9 milyon 111 min manat xalis mənfəət əldə edib. Bu göstərici 2024-cü ildə 9 milyon 538 min manat təşkil etmişdi.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın xalis mənfəəti 427 min manat və ya 4,47% azalıb.
Bankın cəmi aktivləri də azalıb. 2024-cü ildə 317 milyon 98 min manat olan aktivlər 2025-ci ilin sonuna 306 milyon 222 min manata enib. Bu isə 10 milyon 876 min manat və ya 3,43% azalma deməkdir. Aktivlərdəki azalmanın əsas səbəbi nağd pul vəsaitləri və onların ekvivalentləri üzrə göstəricidəki ciddi geriləmədir – bu göstərici 2024-cü ildə 47 milyon 731 min manat, 2025-ci ildə isə cəmi 17 milyon 534 min manat olub. Azalma 30 milyon 197 min manat və ya 63,2%-dir.
Kredit portfelində də daralma qeydə alınıb. Biznes kreditləri 2024-cü ildə 78 milyon 533 min manat ikən, 2025-ci ildə 67 milyon 536 min manat təşkil edib. Bu, 10 milyon 997 min manat və ya 14% azalma deməkdir. Eyni zamanda, banklar və digər maliyyə institutlarına verilən kreditlər 2024-cü ildə 10 milyon 239 min manat olduğu halda, 2025-ci ildə bu rəqəm 7 milyon 166 min manata düşüb (30%-lik azalma).
Cəmi öhdəliklər – 2024-cü ildə 216 milyon 112 min manat olan öhdəliklər 2025-ci ilin sonuna 196 milyon 290 min manata enib. Öhdəliklərdəki azalma əsasən depozitlərin geriləməsi ilə bağlıdır. Belə ki, 2024-cü ildə 114 milyon 153 min manat olan depozitlər, 2025-ci ildə 101 milyon 814 min manata düşüb (12 milyon 339 min manat və ya 10,8% azalma).
Hüquqi şəxslərin depozitləri üzrə daha çox azalma müşahidə olunur – 2024-cü ildə 44 milyon 105 min manat, 2025-ci ildə isə 26 milyon 552 min manat. Bu isə 17 milyon 553 min manat və ya 39,8% azalma deməkdir.
Bununla belə, faiz gəlirlərində artım müşahidə olunub. 2024-cü ildə 32 milyon 612 min manat olan faiz gəlirləri, 2025-ci ildə 40 milyon 446 min manata yüksəlib – bu da 7 milyon 834 min manat və ya 24% artım deməkdir. Qeyri-faiz gəlirləri isə nisbətən stabil qalıb – 2024-cü ildə 14 milyon 790 min manat, 2025-ci ildə isə 14 milyon 896 min manat olub (0,7% artım).
Eyni zamanda, faiz və qeyri-faiz xərcləri də artıb. Faiz xərcləri 8 milyon 483 min manatdan 10 milyon 89 min manata yüksəlib (1 milyon 606 min manat və ya 18,9% artım), qeyri-faiz xərcləri isə 29 milyon 845 min manatdan 34 milyon 148 min manata qalxıb (4 milyon 303 min manat və ya 14,4% artım).

Компании вывели из Bank VTB Azerbaijan депозиты на сумму более 17 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по итогам 2025 года VTB Azerbaijan получил чистую прибыль в размере 9 млн 111 тыс. манатов. В 2024 году этот показатель составлял 9 млн 538 тыс. манатов.
Таким образом, чистая прибыль банка сократилась на 427 тыс. манатов, или на 4,47%.
Также зафиксировано снижение совокупных активов банка. Если в 2024 году они составляли 317 млн 98 тыс. манатов, то к концу 2025 года уменьшились до 306 млн 222 тыс. манатов. Сокращение составило 10 млн 876 тыс. манатов, или 3,43%.
Основной причиной снижения активов стало резкое уменьшение объёма денежных средств и их эквивалентов: с 47 млн 731 тыс. манатов в 2024 году до 17 млн 534 тыс. манатов в 2025 году. Снижение составило 30 млн 197 тыс. манатов, или 63,2%.
Сокращение также наблюдается в кредитном портфеле. Объём бизнес-кредитов снизился с 78 млн 533 тыс. манатов в 2024 году до 67 млн 536 тыс. манатов в 2025 году, что означает уменьшение на 10 млн 997 тыс. манатов, или 14%. Кредиты, выданные банкам и другим финансовым институтам, сократились с 10 млн 239 тыс. манатов до 7 млн 166 тыс. манатов, что соответствует снижению на 30%.
Совокупные обязательства банка также уменьшились: с 216 млн 112 тыс. манатов в 2024 году до 196 млн 290 тыс. манатов к концу 2025 года. Основной причиной снижения обязательств стало сокращение депозитов. Так, общий объём депозитов снизился со 114 млн 153 тыс. манатов до 101 млн 814 тыс. манатов, что означает уменьшение на 12 млн 339 тыс. манатов, или 10,8%.
Наибольшее сокращение зафиксировано по депозитам юридических лиц: с 44 млн 105 тыс. манатов в 2024 году до 26 млн 552 тыс. манатов в 2025 году. Снижение составило 17 млн 553 тыс. манатов, или 39,8%.
В то же время отмечен рост процентных доходов. Если в 2024 году они составляли 32 млн 612 тыс. манатов, то в 2025 году увеличились до 40 млн 446 тыс. манатов, что означает рост на 7 млн 834 тыс. манатов, или 24%.
Непроцентные доходы остались относительно стабильными: 14 млн 790 тыс. манатов в 2024 году и 14 млн 896 тыс. манатов в 2025 году (рост на 0,7%).
Одновременно выросли и расходы банка. Процентные расходы увеличились с 8 млн 483 тыс. манатов до 10 млн 89 тыс. манатов (рост на 1 млн 606 тыс. манатов, или 18,9%), а непроцентные расходы — с 29 млн 845 тыс. манатов до 34 млн 148 тыс. манатов (увеличение на 4 млн 303 тыс. манатов, или 14,4%).