Azərbaycan Kimberli prosesinə üzv olmadığı üçün ölkəmizin almaz ticarətini həyata keçirməsi mümkün deyil.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin iqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyinin sədrinin müşaviri İlqar Həsənov bildirib.
O xatırladıb ki, Kimberli prosesi 1990-cı illərin sonlarında Afrikada, xüsusilə Syerra-Leone, Anqola və Konqoda silahlı münaqişələrin maliyyələşdirilməsində istifadə olunan, "münaqişə almazları" və yaxud "qanlı almazlar" kimi tanınan emal edilməmiş almazların qeyri-qanuni ticarətinə qarşı beynəlxalq cavab tədbiri kimi formalaşıb: "Proses 60 iştirakçıdan ibarət olmaqla 86 üzv dövləti təmsil edir. Onun əsas tələblərindən biri də üzv dövlətlərin qeyri-üzv dövlətlərlə almaz ticarətinin qadağan edilməsidir. Ölkəmiz Kimberli prosesinə üzv olmadığı üçün almaz ticarəti aparması qeyri-mümkün sayılır. Bu mexanizm üç əsas prinsip üzrə fəaliyyət göstərir: Sertifikatlaşdırma, İzlənəbilənlik və Hesabatlılıq".
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev ötən il fevralın 25-də Azərbaycanın "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nə qoşulması ilə bağlı tədbirlər haqqında Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, Nazirlər Kabineti üç ay müddətində aşağıdakılar barədə təkliflərini hazırlayıb dövlət başçısına təqdim etməli idi:
- emal edilməmiş almazın idxalı, ixracı, istifadəsi, dövriyyəsi, uçotu və saxlanılması, o cümlədən izlənməsi sahəsində dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi ilə bağlı normativ hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi;
- emal edilməmiş almazın ixracı ilə əlaqədar "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nin tələblərinə uyğun sertifikatın forması və verilməsi qaydası;
- emal edilməmiş almazın gömrük rəsmiləşdirilməsinin "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nə uyğunlaşdırılması;
- sərəncamda qeyd olunan fəaliyyətin rəqəmsallaşdırılması;
- emal edilməmiş almazın idxalı, ixracı, istifadəsi, dövriyyəsi, uçotu və saxlanılması, o cümlədən izlənməsi zamanı mühafizənin təşkili;
Bundan başqa, Nazirlər Kabineti dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi məqsədilə emal edilməmiş almazın gemoloji xüsusiyyətlərinin müəyyən edilməsi üzrə laboratoriyaların yaradılması və onların fəaliyyətinin təşkili ilə əlaqədar Dövlət Agentliyinə dövlət büdcəsindən vəsait ayrılmasını təmin etməli, "Kimberli Prosesinin Sertifikatlaşdırma Sxemi"nin iştirakçıları ilə qarşılıqlı əlaqələrinin qurulmasından irəli gələn məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görməli, sərəncamdan irəli gələn digər məsələləri həll etməli idi.

Поскольку Азербайджан не является участником Кимберлийского процесса, осуществление торговли алмазами для страны невозможно.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил советник председателя Государственного агентства по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджана Ильгар Гасанов на состоявшемся сегодня заседании комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлис.
Он напомнил, что Кимберлийский процесс сформировался в конце 1990-х годов как международный ответ на незаконную торговлю необработанными алмазами, известными как «конфликтные» или «кровавые алмазы», которые использовались для финансирования вооружённых конфликтов в Африке, в частности в Сьерра-Леоне, Анголе и Конго.
«Процесс объединяет 60 участников, представляющих 86 государств. Одним из его ключевых требований является запрет торговли алмазами между государствами-участниками и странами, не входящими в процесс. Поскольку наша страна не является членом Кимберлийского процесса, осуществление торговли алмазами считается невозможным. Этот механизм функционирует на основе трёх основных принципов: сертификация, прослеживаемость и отчётность», — отметил он.
Напомним, что 25 февраля прошлого года Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о мерах, связанных с присоединением Азербайджана к «Схеме сертификации Кимберлийского процесса». Согласно распоряжению, Кабинет Министров Азербайджана в течение трёх месяцев должен был подготовить и представить главе государства предложения по следующим направлениям:
• совершенствование нормативно-правовой базы в сфере осуществления государственного контроля за импортом, экспортом, использованием, оборотом, учётом, хранением и прослеживаемостью необработанных алмазов;
• форма сертификата и порядок его выдачи в соответствии с требованиями Схемы сертификации Кимберлийского процесса при экспорте необработанных алмазов;
• приведение таможенного оформления необработанных алмазов в соответствие с требованиями Схемы сертификации;
• цифровизация деятельности, предусмотренной распоряжением;
• организация охраны при импорте, экспорте, использовании, обороте, учёте, хранении и прослеживаемости необработанных алмазов.
Кроме того, Кабинет Министров должен был обеспечить выделение из государственного бюджета средств Государственному агентству для создания лабораторий по определению геммологических характеристик необработанных алмазов и организации их деятельности в целях осуществления государственного контроля, принять необходимые меры для налаживания взаимодействия с участниками Кимберлийского процесса, а также решить иные вопросы, вытекающие из распоряжения.