Valyuta.az xəbər verir ki, Acun Ilıcalının həm yaxın dostu, həm də uzun illərdir əməkdaşlıq etdiyi Yontunç, bu gün ifadə vermək üçün prokurorluğa göndərilib.
İstanbul Cümhuriyyət Baş Prokurorluğunun Qaçaqmalçılıq, Narkotik və İqtisadi Cinayətlər üzrə İstintaq Bürosu tərəfindən aparılan və məşhurları əhatə edən narkotik istintaqı çərçivəsində, ölkə xaricində olduğu müəyyən edilən "Acun Medya"nın baş koordinatoru Esat Yontunç barəsində axtarış qərarı çıxarılıb. "Survivor" proqramının çəkilişləri üçün Dominikdə olan Yontunç dünən Türkiyəyə dönüb və hava limanında saxlanılıb.
Gecəni Polis İdarəsində keçirən Yontunç, məhkəmə-tibbi ekspertizaya aparılaraq orada qan və saç nümunələri verdikdən sonra prokurorluğa ifadə vermək üçün məhkəməyə göndərilib.
Televiziya proqramçısı və media meneceri olan Esat Yontunç uzun illərdir ki, Türkiyədə televiziya sahəsində fəaliyyət göstərir. O, "Acun Medya"nın qurucusu və rəhbəri Acun Ilıcalının həm yaxın dostu, həm də iş ortağı kimi tanınır.
Acun Ilıcalı ilə əməkdaşlığı
Esat Yontunç, 2000-ci illərin əvvəllərindən bəri Acun Ilıcalı ilə birlikdə işləyir. Onların əməkdaşlığı Acun Ilıcalının ATV kanalında çalışdığı dövrlərə - "Acun Firarda" proqramının yayımlandığı illərə təsadüf edir. Bu əməkdaşlıq illər ərzində inkişaf edərək "Acun Medya"nın yaradılmasına və Türkiyədə reytinqli TV layihələrinin ərsəyə gəlməsinə səbəb olub.
Yontunç, "Acun Medya"da baş koordinator vəzifəsini icra edir və "Survivor", "O Ses Türkiye", "Yetenek Sizsiniz Türkiye" kimi populyar proqramların hazırlanmasında əsas rollardan birini oynayıb. O, həm çəkilişlərdə texniki və yaradıcı işlərin koordinasiyasına nəzarət edir, həm də layihələrin beynəlxalq səviyyədə uyğunlaşdırılmasında iştirak edir.

Партнёр известного турецкого медиаменеджера Аджуна Илиджали был задержан в аэропорту Стамбула.
Как сообщает Valyuta.az, главный координатор компании Acun Medya и телевизионный продюсер Эсат Йонтунч был накануне задержан в аэропорту Стамбула. Отмечается, что Йонтунч, являющийся как близким другом, так и многолетним деловым партнёром Аджуна Илиджали, сегодня был направлен в прокуратуру для дачи показаний.
В рамках расследования по делу о наркотиках, охватывающего известных лиц и проводимого Бюро по расследованию преступлений, связанных с контрабандой, наркотиками и экономическими правонарушениями Генеральной прокуратуры Стамбула, в отношении главного координатора Acun Medya Эсата Йонтунча было вынесено решение о розыске, поскольку он находился за пределами страны. Йонтунч, пребывавший в Доминиканской Республике в связи со съёмками программы «Survivor», накануне вернулся в Турцию и был задержан в аэропорту.
Проведя ночь в полицейском управлении, Йонтунч был доставлен на судебно-медицинскую экспертизу, где у него были взяты образцы крови и волос, после чего он был направлен в суд для дачи показаний в прокуратуре.
Эсат Йонтунч — телевизионный продюсер и медиаменеджер, на протяжении многих лет работающий в сфере телевидения в Турции. Он известен как близкий друг и деловой партнёр основателя и руководителя Acun Medya — Аджуна Илиджали.
Сотрудничество с Аджуном Илиджали
Эсат Йонтунч сотрудничает с Аджуном Илиджали с начала 2000-х годов. Их совместная работа началась в период деятельности Илиджали на телеканале ATV, во время выхода в эфир программы «Acun Firarda». Со временем это партнёрство привело к созданию компании Acun Medya и запуску ряда высокорейтинговых телевизионных проектов в Турции.
В Acun Medya Йонтунч занимает должность главного координатора и сыграл одну из ключевых ролей в подготовке таких популярных программ, как «Survivor», «O Ses Türkiye» и «Yetenek Sizsiniz Türkiye». Он курирует технические и творческие процессы съёмок, а также участвует в адаптации проектов для международного рынка.