Azərbaycanda qanunvericiliyin tələbinə əsasən internet telekommunikasiya xidməti göstərən operator və provayderlər xidmət göstərməyə başladıqları vaxtdan 15 gün müddətində uçota durmalıdır.
Bu barədə Valyuta.az-a İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyndən (İKTA) bildirilib.
Qeyd edilib ki, “Classnet” MMC-nin uçota alınma üçün təqdim etdiyi sənədlərdən Cəmiyyətin bu tələbi vaxtında yerinə yetirmədiyi müəyyən olunub.
Bununla bağlı Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 370-1.0.1-ci maddəsinə uyğun olaraq inzibati xəta haqqında protokol tərtib edilib və baxılması üçün Bakı şəhəri Səbail Rayon Məhkəməsinə göndərilib. Məhkəmənin qərarı ilə Cəmiyyət barəsində 1500 manat məbləğində inzibati cərimə tətbiq olunub.

Согласно требованиям законодательства Азербайджана, операторы и провайдеры, оказывающие услуги интернет-телекоммуникаций, обязаны встать на учет в течение 15 дней с момента начала предоставления услуг.
Об этом Valyuta.az сообщили в Агентство информационно-коммуникационных технологий (İKTA).
Отмечается, что в ходе рассмотрения документов, представленных ООО «Classnet» для постановки на учет, было установлено, что компания не выполнила данное требование в установленный срок.
В связи с этим, в соответствии со статьей 370-1.0.1 Кодекса Азербайджанской Республики об административных правонарушениях был составлен протокол об административном правонарушении и направлен для рассмотрения в Сабаильский районный суд города Баку. Решением суда в отношении общества был применен административный штраф в размере 1500 манатов.