Azərbaycan, Gürcüstan, Ermənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistanda fəaliyyət göstərən bankların 2026-cı ildə də əvvəlki iki ildə olduğu kimi dayanıqlılığını qoruyacağı gözlənilir.
Bu barədə "S&P Global Ratings" reytinq agentliyindən bildirilib. Qeyd edilib ki, region üzrə orta kreditləşmə artımının 15–20% intervalında qalması, aktivlərin keyfiyyətinin sabitliyi, həmçinin gəlirlilik və kapital səviyyələrinin adekvat olması bank sektorunun mövqelərini dəstəkləyəcək.
S&P vurğulayıb ki, əlverişli iqtisadi artım perspektivləri, xüsusilə pərakəndə seqmentdə yüksək kredit tələbi, sağlam maliyyələşmə və likvidlik göstəriciləri, eləcə də möhkəm gəlirliliklə dəstəklənən sabit kapital buferləri 2026-cı ildə kredit keyfiyyətinin qorunmasına şərait yaradacaq.
Həmçinin, agentlik hazırda region üzrə maliyyə institutlarının 19%-nin reytinq proqnozunun “müsbət”, 81%-nin proqnozunun isə “sabit” olduğunu açıqlayıb.
Agentlik region üçün əsas risklər sırasında yüksəlmiş geosiyasi gərginlikləri, pərakəndə kreditləşmənin aqressiv artımı fonunda yarana biləcək disbalansları, eləcə də rəqəmsallaşma, süni intellekt, iqlim dəyişikliyi və kiber təhlükələrlə bağlı formalaşan yeni riskləri göstərir. Eyni zamanda, tənzimləmə, nəzarət və korporativ idarəetmədə irəliləyişlər olsa da, bu sahələrin hələ də inkişaf etmiş bazarlarla müqayisədə daha az şəffaf və proqnozlaşdırılan olduğu vurğulanır.

Ожидается, что банки, осуществляющие деятельность в Азербайджане, Грузии, Армении, Казахстане, Кыргызстане и Узбекистане, сохранят устойчивость в 2026 году, как и в предыдущие два года.
Об этом сообщили в рейтинговом агентстве S&P Global Ratings. Отмечается, что сохранение средних темпов роста кредитования в регионе в диапазоне 15–20%, стабильное качество активов, а также адекватные уровни прибыльности и капитала будут поддерживать позиции банковского сектора.
В S&P подчеркнули, что благоприятные перспективы экономического роста, в частности высокий спрос на кредиты в розничном сегменте, устойчивые показатели фондирования и ликвидности, а также стабильные капитальные буферы, поддерживаемые высокой прибыльностью, создадут условия для сохранения качества кредитов в 2026 году.
Кроме того, агентство сообщило, что в настоящее время по региону у 19% финансовых институтов прогноз рейтинга является «позитивным», а у 81% — «стабильным».
Среди ключевых рисков для региона агентство называет повышенную геополитическую напряженность, возможные дисбалансы на фоне агрессивного роста розничного кредитования, а также новые риски, связанные с цифровизацией, искусственным интеллектом, изменением климата и киберугрозами. В то же время подчеркивается, что, несмотря на прогресс в сфере регулирования, надзора и корпоративного управления, эти области по-прежнему остаются менее прозрачными и предсказуемыми по сравнению с развитыми рынками.