Uzun illər çalışan, əmək fəaliyyətinə ömrünü sərf edən şəxs artıq pensiya yaşına çatır. Amma pensiyaya çıxmasına iki il qalmış işdən azad edilir. İşçinin belə halda işdən azad edilməsi cəmiyyətdə həm hüquqi, həm də etik suallar doğurur.
Ümumiyyətlə, pensiya yaşına çatmağa 1-2 il qalmış işçini işdən azad etmək doğrudur? Qanunvericilik buna necə yanaşır?
Mövzu ilə bağlı Valyuta.az-a danışan Korporativ hüquqşünas Taleh Rzayev bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Əmək Məcəlləsinə əsasən, işçilərin hüquqlarının müdafiəsi məqsədilə müəyyən xüsusi normalar nəzərdə tutulub:
"Qanunvericiliyə görə, işəgötürənin işçini işdən azad etməsi yalnız konkret və əsaslandırılmış hallarda mümkündür. Bu əsaslara, məsələn, ştat ixtisarı və ya işçinin tutduğu vəzifəyə uyğun gəlməməsi daxildir. Lakin qanunvericilikdə "pensiya yaşına çatdığı üçün" ifadəsi işdən azadetmə səbəbi kimi aydın göstərilməyib. Bu isə belə hallarda hüquqi boşluq yarada və qərarın işəgötürənin subyektiv yanaşmasına əsaslanmasına şərait yarada bilər. Ədalətli yanaşma tələb edir ki, həm işçinin, həm də işəgötürənin mövqeyi nəzərə alınsın. Lakin əgər işəgötürən bu hüquqi qeyri-müəyyənlikdən istifadə edərək, şəxsi maraqları naminə qərar verirsə, bu zaman ayrı-seçkilik yaranır".
“İstifadə müddəti bitmiş” işçi yanaşması
T.Rzayev qeyd edib ki, yaşla bağlı səbəblərlə, məsələn, "yaşı çoxdur" və ya "pensiyaya az qalıb" kimi – işdən azadetmə, qanunvericiliyə əsasən, diskriminasiya hesab olunur və bu cür hallar qanunla qadağandır:
"Əgər əmək müqaviləsi müddətlidirsə və həmin müddət başa çatıbsa, işəgötürənin onu uzatmamaq hüququ var. Lakin müddətsiz müqavilələr üzrə işdən azadetmə yalnız ciddi əsaslara, o cümlədən intizam pozuntusuna əsaslana bilər. Pensiya yaşına çatmış şəxslərlə bağlı bəzi hallarda dövlət büdcəsindən maliyyələşən müəssisələrdə (dövlət idarələri) – yaş məhdudiyyəti tətbiq oluna bilər. Bununla belə, pensiya yaşına çatmamış şəxs tam hüquqlu işçi sayılır. Məsələnin yalnız hüquqi deyil, həm də etik və sosial tərəfi mövcuddur. Pensiyaya 1-2 il qalmış şəxsin işdən azad edilməsi onun yeni iş tapmaq imkanlarını məhdudlaşdırır, maddi rifahına və gələcək pensiya məbləğinə mənfi təsir göstərir. Ömrünün böyük hissəsini əmək fəaliyyətinə həsr etmiş insanın "istifadə müddəti bitmiş" kimi kənara atılması onun psixoloji durumuna da ağır təsir edə bilər. Əgər ortada konkret və sübuta yetirilmiş intizam pozuntusu yoxdursa, pensiya yaşına yaxın şəxsin işdən çıxarılması həm hüquqi, həm də mənəvi baxımdan yolverilməz sayılmalıdır".

Человек, проработавший долгие годы и посвятивший свою жизнь трудовой деятельности, достигает пенсионного возраста. Однако его увольняют за два года до выхода на пенсию. Увольнение сотрудника в таком положении вызывает в обществе как юридические, так и этические вопросы.
В целом, корректно ли увольнять сотрудника за 1–2 года до достижения пенсионного возраста? Как к этому относится законодательство?
По этому поводу правовед Талех Рзаев, беседовавший с Valyuta.az, заявил, что в соответствии с Трудовым кодексом Азербайджанской Республики предусмотрены определённые специальные нормы для защиты прав работников:
«Согласно законодательству, работодатель может уволить сотрудника только в конкретных и обоснованных случаях. К таким основаниям относятся, например, сокращение штата или несоответствие сотрудника занимаемой должности. Однако в законе чётко не указана формулировка «из-за достижения пенсионного возраста» как основания для увольнения. Это создаёт правовой вакуум и даёт возможность работодателю принимать решение с субъективной точки зрения. Справедливое отношение требует учитывать позицию как работника, так и работодателя. Если же работодатель использует эту правовую неопределённость в своих личных интересах, это приводит к дискриминации».
Подход «работник с истёкшим сроком использования»
Т.Рзаев отметил, что увольнение по причинам, связанным с возрастом — например, «слишком большой возраст» или «скоро пенсия» — согласно законодательству считается дискриминацией и запрещено законом:
«Если трудовой договор срочный и срок его истёк, работодатель вправе не продлевать его. Однако увольнение по бессрочным договорам возможно только на серьёзных основаниях, включая дисциплинарные проступки. В некоторых случаях в государственных учреждениях, финансируемых из бюджета, может применяться возрастное ограничение. Тем не менее лицо, не достигшее пенсионного возраста, считается полноправным работником. Вопрос имеет не только юридическую, но и этическую и социальную сторону. Увольнение лица за 1–2 года до пенсии ограничивает его возможности найти новую работу, негативно сказывается на материальном благополучии и размере будущей пенсии. Отталкивание человека, посвятившего большую часть жизни труду, с позиции «срок использования истёк» может тяжело сказаться на его психологическом состоянии. При отсутствии конкретных и доказанных дисциплинарных нарушений увольнение близкого к пенсионному возрасту сотрудника следует считать неприемлемым с правовой и нравственной точек зрения».