Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin təşəbbüsü ilə rəqəmsal texnologiyalar sahəsində keçirilən “President Tech Award” startap müsabiqəsinin mükafat və investisiya fondu 1 milyon dollardan 5 milyon dollara artırılıb.
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, yeni qaydalara əsasən, ayrılan vəsaitin 1 milyon dolları inkubasiya mərhələsində olan perspektivli startapların qrant əsasında dəstəklənməsinə, 4 milyon dolları isə ən perspektivli layihələrə vençur investisiyası kimi yönəldiləcək.
“President Tech Award” Özbəkistanda rəqəmsal texnologiyalar və innovativ sahibkarlığın inkişafını təşviq etmək məqsədilə keçirilən startap müsabiqəsidir. Müsabiqə çərçivəsində iştirakçılar layihələrini təqdim edir, qaliblər isə maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, mentorluq, akselerasiya proqramları və investorlarla əməkdaşlıq imkanları əldə edirlər.
Rəsmi məlumata görə, müsabiqə yaradıldığı vaxtdan indiyədək 13 mindən çox iştirakçı və 1 800-dən artıq komanda layihəyə qoşulub. Qalib startaplar ümumilikdə 10 milyon ABŞ dollarından çox investisiya cəlb edib və 400-dən artıq yeni iş yeri yaradıb.
“President Tech Award” müsabiqəsinin yeni mövsümünə iyulun 1-də keçirilən “Powering the Startup Ecosystem” tədbiri çərçivəsində start verilib.
Bununla yanaşı, Özbəkistanda ilk dəfə süni intellekt sahəsinə həsr olunan “President AI Award” müsabiqəsi də təsis edilib. Bu layihənin investisiya fondu 1 milyon dollar təşkil edir və dövlət idarəçiliyi, sənaye, sahibkarlıq, səhiyyə, təhsil, yaşıl iqtisadiyyat və aqrotexnologiyalar sahələrində süni intellekt əsaslı həllər hazırlayan startapların dəstəklənməsinə yönəlib.
Qeyd edək ki, “President Tech Award” rəsmi dövlət fondu olmasa da, layihə Özbəkistan hökumətinin dəstəklədiyi, dövlət qurumlarının iştirakı ilə keçirilən mükafat və investisiya mexanizmi kimi təqdim olunur.

По инициативе президента Узбекистана Шавката Мирзиёева призовой и инвестиционный фонд стартап-конкурса President Tech Award, проводимого в сфере цифровых технологий, увеличен с 1 млн до 5 млн долларов США.
Как сообщает Valyuta.az, согласно новым правилам, 1 млн долларов будет направлен на грантовую поддержку перспективных стартапов, находящихся на стадии инкубации, а оставшиеся 4 млн долларов — на венчурные инвестиции в наиболее перспективные проекты.
President Tech Award — это конкурс стартапов, проводимый в Узбекистане с целью стимулирования развития цифровых технологий и инновационного предпринимательства. В рамках конкурса участники представляют свои проекты, а победители получают не только финансовую поддержку, но и доступ к программам наставничества, акселерации, а также возможность сотрудничества с инвесторами.
По официальным данным, с момента запуска конкурса в нем приняли участие более 13 тысяч человек и свыше 1 800 команд. Стартапы-победители привлекли в общей сложности более 10 млн долларов США инвестиций и создали более 400 новых рабочих мест.
Старт новому сезону President Tech Award был дан 1 июля в рамках мероприятия Powering the Startup Ecosystem.
Кроме того, в Узбекистане впервые учрежден конкурс President AI Award, посвященный сфере искусственного интеллекта. Инвестиционный фонд проекта составляет 1 млн долларов и предназначен для поддержки стартапов, разрабатывающих решения на основе искусственного интеллекта для государственного управления, промышленности, предпринимательства, здравоохранения, образования, «зеленой» экономики и агротехнологий.
Следует отметить, что President Tech Award не является официальным государственным фондом, однако позиционируется как механизм предоставления премий и инвестиций, реализуемый при поддержке правительства Узбекистана и с участием государственных органов.