Yaxın Şərqdə müharibə nəticəsində tankerlər və digər ticarət gəmiləri Hürmüz boğazından keçə bilməsə, neftin qiyməti iki-üç həftə ərzində barrel başına 150 dollara yüksələ bilər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Financial Times" yazıb.
Qətərin enerji naziri Saad əl-Kaabi xəbərdarlıq edib ki, Yaxın Şərqdə müharibə dünya iqtisadiyyatını məhv edə bilər. O, proqnozlaşdırıb ki, Körfəz ölkələrinin bütün enerjidaşıyıcı ixracatçıları bir neçə gün ərzində istehsalı dayandıracaq.
O həmçinin təxmin edir ki, qazın qiyməti milyon britaniyalı istilik vahidi üçün 40 dollara qalxacaq ki, bu da müharibədən əvvəlki səviyyədən təxminən dörd dəfə çoxdur.
Onun sözlərinə görə, hətta İran müharibəsi dərhal bitsə belə, Qətərin İran dronlarının ölkənin ən böyük maye təbii qaz (MTQ) istehsal zavoduna vurduğu zərədən sonra normal təchizat dövrünə qayıtması bir neçə həftədən bir neçə ayadək vaxt tələb edəcək.
Əsas risk Hürmüz boğazının bloklanmasıdır: bu boğaz dünya neft və qaz ixracının təxminən beşdə birini daşıyır.
“Əgər bu müharibə bir neçə həftə davam edərsə, bu, dünya üzrə ÜDM artımına təsir göstərəcək. Enerjidaşıyıcıların qiymətləri hər kəs üçün yüksələcək. Bəzi məhsullar çatışmazlığı yaranacaq və bu, təchizat verə bilməyən zavodlarda zəncirvari reaksiyaya səbəb olacaq", deyə Qətərin enerji naziri bildirib.
2 martda İranda Hürmüz boğazının bağlanması barədə açıqlama verilib. Bu əsas neft ixrac edən ölkələrdən ixracın dayanmasına səbəb ola bilər.
Ekspertlər bildirir ki, neft qiymətləri yaxın aylarda nisbətən yüksək səviyyədə qalacaq. Brent markalı neftin qiyməti barrel başına 90 dollar səviyyəsində, maye təbii qazın (MTQ) isə milyon britaniyalı istilik vahidi üçün 17 dollar olması proqnozlaşdırılır.
Bununla yanaşı, 6 mart tarixində son altı gündə ilk dəfə neft qiymətləri düşməyə başlayıb. Buna ABŞ hökumətinin qiymət artımını əngəlləmək üçün bazara müdaxilə imkanını nəzərdən keçirməsi səbəb olub.

Если из-за войны на Ближнем Востоке танкеры и другие торговые суда не смогут проходить через Ормузский пролив, цена на нефть может вырасти до 150 долларов за баррель в течение двух–трёх недель.
Об этом пишет Financial Times, сообщает Valyuta.az.
Министр энергетики Катара Саад аль-Кааби предупредил, что война на Ближнем Востоке может разрушить мировую экономику. По его прогнозу, все экспортеры энергоресурсов стран Персидского залива могут прекратить добычу уже в течение нескольких дней.
Он также предположил, что цена газа может вырасти до 40 долларов за миллион британских тепловых единиц, что примерно в четыре раза выше довоенного уровня.
По его словам, даже если война с Ираном завершится немедленно, Катару потребуется от нескольких недель до нескольких месяцев, чтобы вернуться к нормальному уровню поставок после удара иранских дронов по крупнейшему в стране заводу по производству сжиженного природного газа (СПГ).
Основной риск связан с возможной блокировкой Ормузского пролива, через который проходит около пятой части мирового экспорта нефти и газа.
«Если эта война продлится несколько недель, это повлияет на рост ВВП во всем мире. Цены на энергоресурсы вырастут для всех. Возникнет дефицит некоторых товаров, что вызовет цепную реакцию на предприятиях, которые не смогут обеспечить поставки», — заявил министр энергетики Катара.
2 марта в Иране прозвучали заявления о возможном закрытии Ормузского пролива. Это может привести к остановке экспорта из крупнейших стран-поставщиков нефти.
Эксперты считают, что в ближайшие месяцы цены на нефть сохранятся на относительно высоком уровне. Стоимость нефти марки Brent прогнозируется на уровне около 90 долларов за баррель, а сжиженного природного газа — около 17 долларов за миллион британских тепловых единиц.
В то же время 6 марта цены на нефть начали снижаться впервые за последние шесть дней. Это произошло на фоне того, что правительство США рассматривает возможность вмешательства на рынке, чтобы сдержать рост цен.