ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) sədri Kevin Warsh mərkəzi bankın fəaliyyətinin yenidən formalaşdırılması məqsədilə yaradılan beş yeni müstəqil işçi qrupunun tərkibini açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, qruplarda iqtisadçılarla yanaşı texnologiya və biznes dünyasının tanınmış simaları da yer alıb. İşçi qruplarının ilin sonunadək "FED"in gələcək siyasətinə dair tövsiyələr hazırlaması gözlənilir.
Kommunikasiya siyasəti
Braziliya Mərkəzi Bankının keçmiş prezidenti Arminio Fraqa və İngiltərə Bankının keçmiş rəhbəri Mervin Kinqin kompozit obrazı.
Bu qrupa ABŞ Maliyyə Nazirliyinin sabiq rəsmisi və Nyu-York Federal Ehtiyat Bankının keçmiş rəhbərlərindən Piter R. Fişer (Peter R. Fisher), Braziliya Mərkəzi Bankının keçmiş prezidenti Arminio Fraqa (Arminio Fraga) və İngiltərə Bankının keçmiş rəhbəri Mervin Kinq (Mervyn King) daxildir.
Balans siyasəti
Federal Ehtiyat Sisteminin keçmiş rəhbəri Jeremy Stein və Hindistan Ehtiyat Bankının (RBI) keçmiş rəhbəri Raghuram Rajanın kompozit obrazı.
Balans siyasəti üzrə yaradılan işçi qrupunda Harvard Universitetinin professoru Karen Daynan (Karen Dynan), Hindistan Mərkəzi Bankının keçmiş rəhbəri Raquram Rajan (Raghuram Rajan) və FED-in sabiq İdarə Heyətinin üzvü Ceremi Steyn (Jeremy Stein) təmsil olunur.
İşçi qrupunun əsas vəzifəsi FED-in balans hesabatının və aktiv portfelinin gələcəkdə necə idarə olunmasına dair tövsiyələr hazırlamaqdır.
Məlumatların təhlili
Walmart-ın keçmiş baş direktoru Doug McMillon, Walmart loqosunun qarşısında mikrofona danışır.
Məlumatların təhlili üzrə işçi qrupunda Harvard Universitetinin professoru Rac Çetti (Raj Chetty), "Walmart"ın keçmiş baş icraçı direktoru Duq MakMillon (Doug McMillon) və Çikaqo Universitetinin professoru Kevin Mörfi (Kevin Murphy) təmsil olunur.
İşçi qrupu FED-in iqtisadiyyatı qiymətləndirmək üçün istifadə etdiyi məlumatların daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tövsiyələr hazırlayacaq.
Süni intellekt və əmək bazarı
Mark Andreessen və XBOX-un baş direktoru Aşa Şarmanın qarışığı.
Ən çox diqqət çəkən işçi qruplarından biri məhsuldarlıq və məşğulluq istiqaməti üzrə yaradılıb. Qrupun tərkibində "Andreessen Horowitz" vençur fondunun həmtəsisçisi Mark Andreessen (Marc Andreessen), Stanford Universitetinin professoru Çarlz İ. Cons (Charles I. Jones) və "Xbox"un baş icraçı direktoru Aşa Şarma (Asha Sharma) yer alır.
İşçi qrupu süni intellekt və digər yeni texnologiyaların məhsuldarlığa, məşğulluğa və iqtisadi artıma təsirini araşdıraraq FED-ə müvafiq tövsiyələr təqdim edəcək.
İnflyasiya strategiyası
İnflyasiya siyasəti üzrə işçi qrupunda Harvard Universitetinin professoru Qreq Menkyu (Greg Mankiw), Nobel mükafatı laureatı Tomas C. Sarcent (Thomas J. Sargent) və Beynəlxalq Hesablaşmalar Bankının (BIS) sabiq baş iqtisadçısı Uilyam Uayt (William White) təmsil olunur.
İşçi qrupu FED-in inflyasiya hədəfləmə siyasətini və qiymət sabitliyinə yanaşmasını yenidən qiymətləndirərək bu istiqamətdə tövsiyələr hazırlayacaq.
FED-in sədri Kevin Varş (Kevin Warsh) daha əvvəl bildirmişdi ki, iqtisadiyyatın dəyişən şərtləri fonunda qurumun həm inflyasiyaya yanaşmasına, həm də maliyyə bazarları ilə kommunikasiya siyasətinə yenidən baxılması vacibdir. Gözlənilir ki, yeni yaradılan işçi qruplarının hazırlayacağı tövsiyələr gələcəkdə FED-in pul-kredit siyasətinin formalaşdırılmasına təsir göstərəcək.

Председатель Федеральной резервной системы США (ФРС) Кевин Уорш (Kevin Warsh) объявил состав пяти новых независимых рабочих групп, созданных для пересмотра и модернизации деятельности американского центрального банка.
Как сообщает Valyuta.az, в состав групп вошли не только ведущие экономисты, но и известные представители технологического и делового сообщества. Ожидается, что до конца текущего года рабочие группы подготовят рекомендации по дальнейшей политике ФРС.
Коммуникационная политика
Braziliya Mərkəzi Bankının keçmiş prezidenti Arminio Fraqa və İngiltərə Bankının keçmiş rəhbəri Mervin Kinqin kompozit obrazı.
В рабочую группу по вопросам коммуникационной политики вошли бывший высокопоставленный сотрудник Министерства финансов США и экс-руководитель Федерального резервного банка Нью-Йорка Питер Р. Фишер (Peter R. Fisher), бывший президент Центрального банка Бразилии Арминиу Фрага (Arminio Fraga) и бывший глава Банка Англии Мервин Кинг (Mervyn King).
Политика управления балансом
Federal Ehtiyat Sisteminin keçmiş rəhbəri Jeremy Stein və Hindistan Ehtiyat Bankının (RBI) keçmiş rəhbəri Raghuram Rajanın kompozit obrazı.
В состав рабочей группы по вопросам балансовой политики вошли профессор Гарвардского университета Карен Дайнан (Karen Dynan), бывший глава Резервного банка Индии (RBI) Рагурам Раджан (Raghuram Rajan) и бывший член Совета управляющих ФРС Джереми Стайн (Jeremy Stein).
Основной задачей группы станет подготовка рекомендаций по дальнейшему управлению балансом и портфелем активов Федеральной резервной системы.
Анализ данных
Walmart-ın keçmiş baş direktoru Doug McMillon, Walmart loqosunun qarşısında mikrofona danışır.
В рабочую группу по анализу данных вошли профессор Гарвардского университета Радж Четти (Raj Chetty), бывший генеральный директор Walmart Дуг Макмиллон (Doug McMillon) и профессор Чикагского университета Кевин Мерфи (Kevin Murphy).
Группа займется подготовкой рекомендаций по совершенствованию данных и аналитических инструментов, которые ФРС использует для оценки состояния экономики.
Искусственный интеллект и рынок труда
Одной из наиболее заметных стала рабочая группа по вопросам производительности и занятости. В ее состав вошли сооснователь венчурного фонда Andreessen Horowitz Марк Андриссен (Marc Andreessen), профессор Стэнфордского университета Чарльз И. Джонс (Charles I. Jones) и генеральный директор Xbox Аша Шарма (Asha Sharma).
Mark Andreessen və XBOX-un baş direktoru Aşa Şarmanın qarışığı.
Рабочая группа изучит влияние искусственного интеллекта и других новых технологий на производительность, занятость и экономический рост, после чего представит соответствующие рекомендации Федеральной резервной системе.
Стратегия борьбы с инфляцией
В рабочую группу по вопросам инфляционной политики вошли профессор Гарвардского университета Грег Мэнкью (Greg Mankiw), лауреат Нобелевской премии Томас Дж. Сарджент (Thomas J. Sargent) и бывший главный экономист Банка международных расчетов (BIS) Уильям Уайт (William White).
Группа проведет переоценку политики таргетирования инфляции и подходов ФРС к обеспечению ценовой стабильности, а также подготовит рекомендации по дальнейшему совершенствованию этих направлений.
Ранее председатель ФРС Кевин Уорш заявил, что в условиях меняющейся экономической среды регулятору необходимо пересмотреть как подход к инфляции, так и политику взаимодействия с финансовыми рынками. Ожидается, что рекомендации новых рабочих групп окажут влияние на формирование будущей денежно-кредитной политики Федеральной резервной системы.