"OpenAI" şirkətinin məhsul və biznes üzrə rəhbəri Fici Simo xroniki xəstəliyinin ağırlaşması səbəbindən vəzifəsindən ayrıldığını açıqlayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, o, bundan sonra şirkətdə yarımştat məsləhətçi kimi fəaliyyət göstərəcək.
Fici Simo cümə axşamı "X" sosial şəbəkəsində paylaşdığı açıqlamada bildirib ki, xroniki xəstəliyinin ciddi şəkildə ağırlaşması səbəbindən sağalma prosesinə diqqət yetirmək qərarına gəlib.
Simo 2019-cu ildə Postural Ortostatik Taxikardiya Sindromu (POTS) diaqnozu aldığını xatırladaraq qeyd edib ki, son illər ərzində həkim müayinələri, müalicə prosesi, sığorta məsələləri və xəstəliyin yaratdığı görünməyən çətinliklərlə mübarizə aparıb.
O, 2026-cı ilin aprel ayında tibbi məzuniyyətə çıxmışdı. Həmin dövrdə məhsul istiqamətinə rəhbərlik "OpenAI"nin prezidenti Qreq Brokmana həvalə edilmişdi.
"Sağlamlığımı prioritet seçdiyim üçün məzuniyyətə çıxanda bir çox insan bunu cəsarətli addım adlandırdı. Əslində isə bu qərarı yalnız indi verirəm, çünki əvvəllər bunu dəfələrlə etməli olduğum halda etməmişdim", – deyə Simo bildirib.
O əlavə edib ki, bundan sonra "OpenAI"də yarımştat məsləhətçi kimi fəaliyyətini davam etdirəcək.
Qeyd edək ki, Fici Simo 2025-ci ilin may ayında "Instacart" şirkətinin baş icraçı direktoru vəzifəsindən ayrılaraq "OpenAI"yə qoşulmuşdu.
Bütün xəbərlər"OpenAI" "Atlas" layihəsini dayandırdı
10.07.2026“Pul sadəcə yığılmamalıdır, işləməlidir” – Pərviz Qasımov AFB Bankın yeni yığım modelini izah edir ®

Директор OpenAI по продуктам и бизнесу Фиджи Симо объявила об уходе с должности в связи с обострением хронического заболевания.
Как сообщает Valyuta.az, в дальнейшем она продолжит сотрудничество с компанией в качестве консультанта на неполной ставке.
В заявлении, опубликованном в четверг в социальной сети X, Симо сообщила, что решила сосредоточиться на восстановлении здоровья из-за серьезного обострения хронического заболевания.
Она напомнила, что в 2019 году у нее диагностировали синдром постуральной ортостатической тахикардии (POTS). По словам Симо, в последние годы ей приходилось проходить медицинские обследования и лечение, решать вопросы со страхованием, а также справляться с незаметными для окружающих трудностями, вызванными заболеванием.
В апреле 2026 года она ушла в медицинский отпуск. На этот период руководство продуктовым направлением OpenAI было передано президенту компании Грегу Брокману.
«Когда я взяла отпуск, чтобы поставить здоровье на первое место, многие назвали это смелым шагом. На самом деле я принимаю это решение только сейчас, хотя должна была сделать это уже много раз раньше», — заявила Симо.