Azərbaycanda bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) tərəfindən yalnız İstisna, Murabaha və İjara məhsullarının təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Trend-ə müsahibəsində Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Şahin Mahmudzadə deyib.
Baş direktor Azərbaycan Mərkəzi Bankının islam maliyyəsinin inkişafı istiqamətində həyata keçirdiyi normativ-hüquqi və institusional tədbirlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb. Bununla yanaşı, 2026-cı ildən islam bankçılığı məhsullarının tətbiqinə başlanılması ilə bağlı hazırlıq işlərinin hansı mərhələdə olması və ilk mərhələdə hansı məhsulların bazara çıxarılmasından da bəhs edib.
"İslam bankçılığının tətbiqi məqsədilə Mülki Məcəlləyə, Vergi Məcəlləsinə, “Banklar haqqında”, “Bank olmayan kredit təşkilatları haqqında”, “Dövlət rüsumu haqqında”, “Kredit Büroları haqqında” və “Dövlət əmlakının özəlləşdirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarına dəyişikliklər layihəsi hazırlanmış və aidiyyəti dövlət qurumlarına təqdim edilib.
Dəyişikliklər layihəsi beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla hazırlanmış və yerli qanunvericiliyə uyğunlaşdırılmışdır. Məqsəd beynəlxalq standartları yerli hüquqi mühitlə uzlaşdırılmış və dayanıqlı şəkildə tətbiq etməkdir. Yaxın perspektivdə islam bankçılığının tətbiqi “islam pəncərələri” modeli çərçivəsində nəzərdə tutulur.
Qeyd edək ki, islam bankçılığına dair qanunvericilik aktlarına dəyişikliklər qüvvəyə mindikdən sonra “islam pəncərəsi” modeli çərçivəsində banklar tərəfindən aşağıdakı məhsulların təqdim edilməsi nəzərdə tutulur:
İstehsal və ya tikinti üçün sifariş əsaslı müqavilə növü — İstisna;
Satış əsaslı, yəni alqı-satqı maliyyələşməsi növü — Murabaha;
İcarə əsaslı maliyyələşmə növü — İjara. Bu məhsul ənənəvi bankçılıq fəaliyyətində maliyyə lizinqinin analoqu hesab olunur;
Bankla müştəri arasında mənfəət və zərərin bölüşdürülməsinə əsaslanan maliyyələşmə və əmanət növü — Mudaraba;
Tələbli depozitə bənzər əmanət əsaslı məhsul — Vadiə.
Bank olmayan kredit təşkilatları tərəfindən isə yalnız İstisna, Murabaha və İjara məhsullarının təqdim edilməsi nəzərdə tutulur.
Eyni zamanda hazırda Mərkəzi Bankın nəzarəti altında Xüsusi Tənzimləmə Rejimi çərçivəsində iki kommersiya bankı islam maliyyə məhsullarını sınaqdan keçirir. Azərbaycan Beynəlxalq Bankı ASC rəsmi hüquqi reyestrlərdə qeydə alınmış daşınar və daşınmaz əmlakın maliyyələşdirilməsi üçün Murabaha məhsulunu, Rabitəbank ASC isə həm Mudaraba, həm də Murabaha məhsullarını sınaqdan keçirir. Məhsulların sınaq müddəti 2 fevral 2027-ci il tarixinədəkdir", - deyə baş direktor bildirib.

В Азербайджане небанковским кредитным организациям (НБКО) планируется разрешить предоставление только таких продуктов, как истисна, мурабаха и иджара.
Как сообщает Valyuta.az, об этом в интервью Trend заявил генеральный директор Центрального банка Азербайджана (ЦБА) Шахин Махмудзаде.
Он рассказал о нормативно-правовых и институциональных мерах, предпринимаемых Центральным банком для развития исламского финансирования. Кроме того, Махмудзаде сообщил, на каком этапе находится подготовка к внедрению продуктов исламского банкинга с 2026 года и какие инструменты планируется вывести на рынок на первом этапе.
«В целях внедрения исламского банкинга подготовлены проекты изменений в Гражданский и Налоговый кодексы, а также в законы Азербайджанской Республики “О банках”, “О небанковских кредитных организациях”, “О государственной пошлине”, “О кредитных бюро” и “О приватизации государственного имущества”. Документы представлены соответствующим государственным органам.
Проект изменений разработан с учетом международного опыта и адаптирован к местному законодательству. Цель заключается в устойчивом внедрении международных стандартов с учетом особенностей национальной правовой среды. В ближайшей перспективе исламский банкинг планируется внедрять в рамках модели “исламских окон”.
После вступления в силу изменений в законодательство об исламском банкинге банки в рамках модели “исламского окна” смогут предлагать следующие продукты:
Истисна — договор, основанный на заказе на производство или строительство;
Мурабаха — финансирование на основе купли-продажи;
Иджара — финансирование на основе аренды. Этот продукт считается аналогом финансового лизинга в традиционной банковской деятельности;
Мудараба — форма финансирования и сбережений, основанная на распределении прибыли и убытков между банком и клиентом;
Вадиа — сберегательный продукт, схожий с вкладом до востребования.
Небанковские кредитные организации смогут предлагать только продукты истисна, мурабаха и иджара.
В настоящее время под надзором Центрального банка в рамках специального режима регулирования два коммерческих банка тестируют продукты исламского финансирования. ОАО “Международный банк Азербайджана” испытывает продукт мурабаха для финансирования движимого и недвижимого имущества, зарегистрированного в официальных правовых реестрах. ОАО “Rabitabank” тестирует продукты мудараба и мурабаха.