2025-ci ildə “Startap” şəhadətnaməsi almış KOB subyektlərinin ümumi dövriyyəsi təqribən 2 dəfə, orta işçi sayı isə 18% artıb.
Bu barədə Valyuta.az-a İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyindən (KOBİA) məlumat verilib.
“Startap” şəhadətnaməsi almış sahibkarlıq subyektlərinin fəaliyyət göstəricilərində müsbət dinamika müşahidə olunur. Aparılmış təhlillərə əsasən bir sıra startaplarda biznes fəaliyyətinin genişləndiyi, məşğulluq imkanlarının artdığı müəyyən edilib. 2025-ci ildə müvafiq sənədi almış 59 KOB subyekti üzrə aparılmış təhlillər göstərir ki, onların ümumi dövriyyəsi 2024-cü ildəki 3,2 milyon manatdan 2025-ci ildə 6,1 milyon manata yüksələrək təxminən 2 dəfə artıb. Bu dövrdə müvafiq müəssisələrdə çalışanların orta işçi sayı 183 nəfərdən 216 nəfərə çatıb ki, bu da 18% artım deməkdir.
Dövriyyəsində və işçi sayında artım qeydə alınan layihələr əsasən e-ticarət, rəqəmsal platformalar, süni intellekt, nəqliyyat və logistika, turizm və biznes proseslərinin rəqəmsallaşdırılması sahələrində fəaliyyət göstərən startaplardır. Müvafiq sənədi almış startaplar bazara bir sıra innovativ məhsul və xidmətlər təqdim ediblər. Bəzi startaplar yerli və xarici investorlardan sərmayələr cəlb ediblər.
Bu göstəricilər “Startap” şəhadətnaməsinin innovativ bizneslərin formalaşmasına, məşğulluğun artmasına və startapların iqtisadi fəaliyyətinin genişlənməsinə müsbət təsir göstərdiyini nümayiş etdirir.
Qeyd edək ki, “Startap” şəhadətnaməsini əldə etmiş sahibkarlıq subyektləri Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsinə uyğun olaraq innovasiya fəaliyyətindən əldə etdikləri gəlirlər üzrə mənfəət və gəlir vergisindən 3 il müddətinə azad edilirlər. “Startap” şəhadətnaməsi Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) tərəfindən verilir. İndiyədək 282 KOB subyektinə “Startap” şəhadətnaməsi verilib.

В 2025 году совокупный оборот субъектов малого и среднего предпринимательства (МСП), получивших свидетельство «Стартап», увеличился примерно в два раза, а средняя численность сотрудников выросла на 18%.
Об этом Valyuta.az сообщили в Агентстве по развитию малого и среднего бизнеса при Министерстве экономики Азербайджана (KOBİA).
В показателях деятельности предпринимательских субъектов, получивших свидетельство «Стартап», наблюдается положительная динамика. Проведенный анализ показал, что ряд стартапов расширил свою деятельность и увеличил возможности для занятости.
Анализ данных по 59 субъектам МСП, получившим соответствующий документ в 2025 году, показал, что их совокупный оборот вырос с 3,2 млн манатов в 2024 году до 6,1 млн манатов в 2025 году, то есть почти в два раза. За этот же период средняя численность сотрудников на соответствующих предприятиях увеличилась со 183 до 216 человек, что соответствует росту на 18%.
Проекты, продемонстрировавшие рост оборота и численности сотрудников, преимущественно работают в сферах электронной коммерции, цифровых платформ, искусственного интеллекта, транспорта и логистики, туризма, а также цифровизации бизнес-процессов.
Стартапы, получившие соответствующее свидетельство, представили на рынке ряд инновационных продуктов и услуг. Некоторые из них также привлекли инвестиции от местных и зарубежных инвесторов.
Эти показатели свидетельствуют о положительном влиянии свидетельства «Стартап» на развитие инновационного бизнеса, рост занятости и расширение экономической деятельности стартапов.
Отметим, что предпринимательские субъекты, получившие свидетельство «Стартап», в соответствии с Налоговым кодексом Азербайджанской Республики освобождаются на три года от уплаты налога на прибыль и подоходного налога с доходов, полученных от инновационной деятельности.
Свидетельство «Стартап» выдается Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA). К настоящему времени такой документ получили 282 субъекта МСП.