"SK Hynix" şirkətinin iri həcmli səhm satışına rəhbərlik edən qlobal investisiya bankları və broker şirkətləri ümumilikdə təxminən 260 milyon ABŞ dolları məbləğində komissiya əldə ediblər.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ay "SpaceX"in rekord həcmli səhm satışından sənayenin qazandığı nisbətən təvazökar 500 milyon dollarlıq gəlirdən sonra maliyyə sektoru üçün əhəmiyyətli artım hesab olunur.
"SK Hynix"in açıqladığı sənədlərə əsasən, ödənilən komissiyalar cəlb olunan ümumi vəsaitin təxminən 0,97 faizini təşkil edib.
Bu isə o deməkdir ki, bankirlər əməliyyatın həcminə nisbətdə "SpaceX"in ilkin kütləvi səhm təklifində (IPO) çalışan həmkarlarından daha yüksək faizlə gəlir əldə ediblər.
"SpaceX"in bankirləri 75 milyard dollarlıq IPO üzrə təxminən 500 milyon dollar və ya əməliyyatın 0,67 faizi həcmində komissiya qazanıblar.
Bu IPO həm 2019-cu ildə "Saudi Aramco" tərəfindən müəyyən edilmiş əvvəlki rekordu, həm də bu həftə ABŞ-da keçirilən "SK Hynix" yerləşdirməsini geridə qoyub.
Məsələ ilə birbaşa tanış olan, lakin məxfi məlumatları müzakirə etdiyi üçün adının açıqlanmasını istəməyən mənbənin sözlərinə görə, "Citigroup" "SK Hynix"in səhm satışından 70 milyon ABŞ dollarından çox gəlir əldə edib.
Bu göstərici sövdələşmədə iştirak edən digər bankların qazancından təxminən 20 faiz çox olub.
"Citigroup" sövdələşmədə birgə qlobal koordinator və depozitar bank kimi çıxış edib. Bank əldə etdiyi komissiyalarla bağlı şərh verməkdən imtina edib.
"Bank of America", "Goldman Sachs" və "JPMorgan" da əməliyyatın qlobal koordinatorları arasında yer alıblar.
"JPMorgan" məsələ ilə bağlı şərh verməyib. "Bank of America" və "Goldman Sachs" isə Reuters-in sorğularını cavablandırmayıblar.
Cənubi Koreyanın çip istehsalçısı "SK Hynix" ABŞ-da depozitar qəbzlərini hər biri 149 ABŞ dolları qiymətinə yerləşdirərək təxminən 26,5 milyard ABŞ dolları vəsait cəlb edib. Bu qiymət şirkətin Seul birjasındakı səhmlərinin son üç gün üzrə orta qiymətindən 2,7 faiz yüksək olub.

Глобальные инвестиционные банки и брокерские компании, выступившие организаторами крупного размещения акций SK Hynix, в совокупности получили около 260 млн долларов США комиссионных.
Как сообщает Valyuta.az, для финансового сектора это стало значительным достижением после относительно скромных 500 млн долларов, которые отрасль заработала в прошлом месяце на рекордном размещении акций SpaceX.
Согласно документам SK Hynix, размер выплаченных комиссий составил около 0,97% от общего объема привлеченных средств.
Это означает, что банкиры получили более высокий процент от суммы сделки, чем их коллеги, работавшие над первичным публичным размещением акций (IPO) SpaceX.
Организаторы IPO SpaceX объемом 75 млрд долларов заработали около 500 млн долларов, что соответствует 0,67% от суммы сделки.
Это размещение превзошло как предыдущий рекорд, установленный Saudi Aramco в 2019 году, так и размещение SK Hynix в США, проведенное на этой неделе.
По словам источника, непосредственно знакомого с ситуацией и пожелавшего сохранить анонимность из-за конфиденциального характера информации, Citigroup получила более 70 млн долларов США комиссионных от размещения акций SK Hynix.
Этот показатель примерно на 20% превышает доходы других банков, участвовавших в сделке.
Citigroup выступила в качестве совместного глобального координатора сделки и депозитарного банка. В компании отказались комментировать размер полученных комиссий.
В число глобальных координаторов размещения также вошли Bank of America, Goldman Sachs и JPMorgan.
В JPMorgan отказались от комментариев, а Bank of America и Goldman Sachs не ответили на запросы Reuters.
Южнокорейский производитель микросхем SK Hynix разместил в США американские депозитарные расписки (ADR) по цене 149 долларов США за бумагу, привлекая около 26,5 млрд долларов США. Эта цена оказалась на 2,7% выше средней стоимости акций компании на Сеульской фондовой бирже за последние три торговых дня.