"Servis haqqı" ləğv edilməlidir: "Əlavə ödəniş işçiyə çatmır"
Türkiyə hökumətinin qərarı ilə iaşə müəssisələrində ayrıca "servis pulu"nun hesablanması qadağan edilib. Bunun səbəbi "servis pulu"nun işçilərə verilməməsidir. Bundan sonra "servis pulu" könüllü olacaq, yəni müştəri istədiyi halda ödəyəcək, xidmətin haqqı əvvəlcədən qiymətə daxil edilməyəcək.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda da restoran və kafelər Türkiyə təcrübəsindən bəhrələnərək ümumi qiymətə servis pulu daxil edirlər.
Türkiyədəki qərar göstərir ki, "servis haqqı"nın tətbiqi effektiv deyil, bu, həm istehlakçı xərclərini artırır, həm də xidmət göstərən işçilər üçün əlavə gəlir imkanı yaratmır.
Mövzu ilə bağlı açıqlama verən iqtisadçı-ekspert Asif İbrahimov bildirib ki, hər hansısa məhsulun və ya xidmətin yekun qiymətini formalaşdıran amillər onun ərsəyə gəlməsində çəkilən xərclərdir:
“İctimai iaşə obyektlərindən nümunə götürsək, tələb olunan xammalın, işçilərin xərci, kommunal xərcləri, varsa icarə haqqı, daşıma xərcləri toplanılır, üzərinə 15-20 faiz  mənfəət əlavə edilir. Bundan sonra yekun qiymət formalaşır”.

Решением правительства Турции в заведениях общественного питания запрещено отдельно начислять «сервисный сбор». Причина в том, что эти деньги, как правило, не доводились до работников. Отныне сервисный сбор будет добровольным: клиент заплатит его только в том случае, если сам посчитает нужным, а стоимость обслуживания заранее в цену включаться не будет.
Отметим, что в Азербайджане рестораны и кафе, опираясь на турецкий опыт, также включают сервисный сбор в общую стоимость.
Решение, принятое в Турции, показывает, что практика взимания «сервисного сбора» не является эффективной: она одновременно увеличивает расходы потребителей и не обеспечивает работникам сферы обслуживания реальной возможности для дополнительного заработка.
Комментируя ситуацию, экономист-эксперт Асиф Ибрагимов отметил, что конечную цену любого товара или услуги определяют затраты на их производство или оказание:
«Если взять для примера объекты общественного питания, то суммируются расходы на необходимое сырьё, затраты на персонал, коммунальные платежи, при наличии — арендная плата, транспортные расходы, после чего к этой сумме добавляется 15–20 процентов прибыли. Так формируется конечная стоимость», — пояснил он.