Yaxın Şərqdə vəziyyətin gərginləşməsi fonunda İranın Hörmüz boğazı ətrafında naviqasiya riskləri yaranıb. Bu strateji su yolu qlobal neft və mayeləşdirilmiş qaz ticarətində əsas rol oynayır və dünyada ixrac olunan neftin təxminən 20 %-i məhz buradan keçir. Son günlər ABŞ və İsrailin İranla münaqişəsi nəticəsində gəmilərə Hörmüz boğazından keçməyin qadağan olunmasuna gətirib çıxarıb.
Bəs Hörmüzün neft gəmiləri üçün bağlanmasının hansı iqtisadi təsirləri olacaq?
İqtisadçı Eldəniz Əmirov Valyuta.az-a bildirir ki, mövcud prosesin uzunmüddətli xarakter alacağı gözlənilmir. Ehtimal olunur ki, bir neçə həftə ərzində vəziyyət mərhələli şəkildə yekunlaşacaq:
"Bakı vaxtı ilə saat 18:30-da Nyu-York birjası açıldıqdan sonra bazarlardakı dalğalanmalar daha aydın müşahidə oluna bilər. Xüsusilə fond indekslərində və riskli səhmlərdə eniş ehtimalı mövcuddur. Lakin bu dəyişikliklərin qısamüddətli olacağı gözlənilir. Hörmüz boğazı ətrafında risklər qalmaqdadır. Bununla belə, boğazın uzunmüddətli bağlanması real ssenari hesab edilmir və qlobal neft ixracının tam dayanacağı ehtimalı aşağı qiymətləndirilir. Belə bir addımın atılması İranın əsas tərəfdaşlarından biri olan Çinə də ciddi zərər vura bilər".
"Qısamüddətli dövrdə ölkə iqtisadiyyatı üçün müəyyən mənfi təsirlərin yaranması istisna edilmir. Enerji daşıyıcılarının qiymətinin artması əlavə maliyyə dividendləri formalaşdıra bilər. Digər tərəfdən, inflyasiyanın sürətlənməsi, təchizat zəncirində mümkün qırılmalar və ümumi qeyri-sabitlik region ölkələri, o cümlədən Azərbaycan üçün mənfi nəticələr yarada bilər. Bununla belə, proses başa çatdıqdan bir neçə ay sonra yaranmış mənfi təsirlərin aradan qalxacağı ehtimal olunur. Ümumilikdə, mövcud vəziyyət iqtisadi baxımdan idarəolunan hesab edilir və hazırkı mərhələdə nə regional, nə də qlobal iqtisadiyyatda davamlı böhran gözlənilmir. Daha dərin və struktur təsirlərin isə ən azı bir il sonra, müxtəlif iqtisadi istiqamətlər üzrə özünü göstərə biləcəyi istisna edilmir" - deyə iqtisadçı qeyd edir.

На фоне обострения ситуации на Ближнем Востоке усилились риски для навигации в районе Ормузского пролива. Этот стратегический водный путь играет ключевую роль в мировой торговле нефтью и сжиженным природным газом — через него проходит около 20% мирового экспорта нефти. В последние дни противостояние США и Израиля с Ираном привело к запрету прохода судов через Ормузский пролив.
Какие экономические последствия может вызвать закрытие Ормузского пролива для нефтяных танкеров?
Экономист Эльдениз Амиров в комментарии Valyuta.az отметил, что текущие процессы, вероятно, не приобретут долгосрочного характера. Ожидается, что в течение нескольких недель ситуация будет поэтапно урегулирована.
«После открытия Нью-Йоркской фондовой биржи в 18:30 по бакинскому времени колебания на рынках станут более заметными. В частности, существует вероятность снижения фондовых индексов и котировок рискованных акций. Однако ожидается, что эти изменения будут краткосрочными. Риски вокруг Ормузского пролива сохраняются, однако его долгосрочное закрытие не рассматривается как реалистичный сценарий, а вероятность полной остановки мирового экспорта нефти оценивается как низкая. Более того, такой шаг может нанести серьезный ущерб одному из ключевых партнеров Ирана — Китаю», — подчеркнул эксперт.
По его словам, в краткосрочной перспективе не исключены определенные негативные последствия для национальной экономики. Рост цен на энергоносители может сформировать дополнительные финансовые дивиденды. С другой стороны, ускорение инфляции, возможные сбои в цепочках поставок и общая нестабильность способны вызвать отрицательные последствия для стран региона, в том числе для Азербайджана.
«Тем не менее через несколько месяцев после завершения процесса возникшие негативные эффекты, вероятно, будут нивелированы. В целом текущая ситуация с экономической точки зрения считается управляемой, и на данном этапе не ожидается устойчивого кризиса ни в региональной, ни в мировой экономике. При этом нельзя исключать, что более глубокие и структурные последствия могут проявиться как минимум через год по различным экономическим направлениям», — добавил экономист.