İpoteka və Kredit Zəmanət Fondu ipoteka kreditləşməsinin davam etdirilməsi məqsədilə müvəkkil banklara ipoteka kreditlərinin, o cümlədən güzəştli ipoteka kreditlərinin verilməsi üçün limitlər ayırıb.
Valyuta.az Fonda istinadən xəbər verir ki, vətəndaşlardan müraciətlərin qəbuluna adi ipoteka kreditləri üzrə 05.03.2026-cı il tarixində saat 11:00-dan etibarən, güzəştli ipoteka kreditləri üzrə isə 06.03.2026-ci il tarixində saat 11:00-dan etibarən başlanılacaq.
Müraciətlərin qəbulu "Elektron ipoteka və kredit zəmanət" sistemi (www.e-gov.az) üzərindən elekton imza vasitələri (SİMA Token (Elektron İmza), SİMA Rəqəmsal, Asan İmza) ilə həyata keçiriləcək.
Bununla əlaqədar olaraq, vətəndaşlara 04.03.2026-cı il tarixinə qədər elektron kabinetlərin formalaşdırılması tövsiyə edilir.
İpoteka kreditinin alınması üçün müraciətə dair istifadəçi təlimatı Fondun internet səhifəsində (www.mcgf.gov.az/storage/Talimat.pdf), həmçinin "Elektron hökumət" portalının və "mygov" platformasının müvafiq bölmələrində yerləşdirilib.

Фонд ипотечного и кредитного гарантирования выделил лимиты уполномоченным банкам для продолжения ипотечного кредитования, в том числе для предоставления льготных ипотечных кредитов.
По информации Valyuta.az со ссылкой на Фонд, прием заявок от граждан на обычные ипотечные кредиты начнется 05.03.2026 в 11:00, а на льготные ипотечные кредиты – 06.03.2026 в 11:00.
Прием заявок будет осуществляться через систему «Электронное ипотечное и кредитное гарантирование» (www.e-gov.az) с использованием электронных подписей (SİMA Token (электронная подпись), SİMA Цифровая, Asan İmza).
В связи с этим гражданам рекомендуется до 04.03.2026 создать электронные кабинеты.
Инструкция по подаче заявки на получение ипотечного кредита размещена на сайте Фонда (www.mcgf.gov.az/storage/Talimat.pdf), а также в соответствующих разделах портала «Электронное правительство» и платформы «mygov».