Bu ildən Əmək Məcəlləsində əhəmiyyətli dəyişikliklər edilib. Bu dəyişikliklərdən biri də məzuniyyət zamanı orta əmək haqqının hesablanmasıdır.
Yeni qaydalara görə məzuniyyət haqqı necə hesablanacaq?
Valyuta.az "Milli.Az"a istinadən xəbər verir ki, Əmək Məcəlləsinin 111.1-ci maddəsində işçiyə məzuniyyət üçün əmək haqqı ödənilir. Orta əmək haqqı 12 aylıq əmək haqqından toplanılıb iş günlərinin sayına görə bölünməklə alınan rəqəm məzuniyyət günlərinin sayına vurulması ilə hesablanır. Əgər bu məzuniyyət haqqı işçinin sonuncu maaşından az olarsa, onda sonuncu əmək haqqı məbləğində məzuniyyət hesablanır.
Məsələ ilə bağlı Dövlət Əmək Müffətişliyinin sədri Fərman Zeynalov bildirib ki, işçi məzuniyyətdə olarkən onun vəzifəsi, peşəsi və bu məcəllədə nəzərdə tutulmuş qaydada minumumdan aşağı olan əməkhaqqı saxlanılır:
"Artıq bu yeni dəyişiklikdir ki, məzuniyyət ödənişi işçinin son əməkhaqqından aşağı olmasın.
Məzuniyyət zamanı orta əməkhaqqının ödənilməsi Əmək Məcəlləsinin 140-cı maddəsi ilə tənzimlənir. Həmin maddənin 5-ci bəndinə əsasən, işçiyə məzuniyyət vaxtı üçün orta əməkhaqqı məzuniyyətin başlamasına ən gec 3 gün qalmış ödənilir. Əmək Məcəlləsinin 111-ci maddənin tələbinə əsasən, hesablamalar aylıq yox, gündəlik aparılmalıdır".
Qeyd edək ki, iş yeri bağlanarsa, bu, işəgötürəni məsuliyyətdən azad etmir. Ümumilikdə isə bu dəyişiklik daha ədalətli hesablama aparılmasına imkan verir.

В Трудовой кодекс с этого года внесены важные изменения. Одно из них касается порядка расчета среднего заработка при предоставлении отпуска.
Как теперь будет рассчитываться отпускное пособие?
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Milli.Az, согласно статье 111.1 Трудового кодекса, работнику за период отпуска выплачивается заработная плата. Средний заработок рассчитывается путем суммирования заработной платы за последние 12 месяцев и деления полученной суммы на количество рабочих дней с последующим умножением на число дней отпуска. Если рассчитанная сумма отпускных окажется ниже последней заработной платы работника, отпускные начисляются в размере его последнего оклада.
Председатель Государственной инспекции труда Фарман Зейналов, комментируя вопрос, отметил, что на период отпуска за работником сохраняются его должность, профессия и заработная плата не ниже установленного настоящим Кодексом минимума.
«Новое изменение заключается в том, что сумма отпускных не должна быть ниже последней заработной платы работника.
Выплата среднего заработка за время отпуска регулируется статьей 140 Трудового кодекса. В соответствии с пунктом 5 данной статьи средний заработок за период отпуска выплачивается работнику не позднее чем за три дня до его начала. Согласно требованиям статьи 111 Трудового кодекса, расчеты должны производиться не ежемесячно, а исходя из дневного заработка», — подчеркнул он.
Отмечается, что закрытие предприятия не освобождает работодателя от ответственности. В целом внесенные изменения направлены на обеспечение более справедливого порядка расчетов.