Banklardan kənarda olan nağd pul kütləsi 2 milyard manatdan çox artıb
2026-cı ilin yanvar ayında Azərbaycanda geniş mənada pul kütləsi (M3 aqreqatı) 48 milyard 186,1 milyon manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici 2025-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2 milyard 621,8 milyon manat və ya 5,75% çoxdur. 2025-ci ilin yanvar ayında M3 aqreqatı 45 milyard 564,3 milyon manat olub.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin yanvar ayında banklardan kənarda olan nağd pul kütləsi (M0 aqreqatı) 17 milyard 543,5 milyon manat təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 2 milyard 258,2 milyon manat və ya 14,77% artım deməkdir.

В январе 2026 года объём денежной массы в широком определении (агрегат M3) в Азербайджане составил 48 млрд 186,1 млн манатов.
Как сообщает Valyuta.az, по сравнению с аналогичным периодом 2025 года данный показатель увеличился на 2 млрд 621,8 млн манатов, или на 5,75%. В январе 2025 года агрегат M3 составлял 45 млрд 564,3 млн манатов.
Отметим, что в январе 2026 года объём наличной денежной массы вне банков (агрегат M0) достиг 17 млрд 543,5 млн манатов. Это на 2 млрд 258,2 млн манатов, или на 14,77% больше по сравнению с январём 2025 года.