Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev martın 2-də Bakı Ekspo Mərkəzinin həyətində məişət tullantıları daşıyan texnikalarla tanış olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin sifarişi ilə Gəncə avtomobil zavodunda istehsal edilən bu texnikalar müxtəlif şəhər və rayonlara göndəriləcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri Rəşad İsmayılov və "Gəncə Avtomobil Zavodu" İstehsalat Birliyinin Müşahidə Şurasının sədri Xanlar Fətiyev layihə barədə dövlət başçısına məlumat veriblər.
Bildirilib ki, ümumilikdə layihə çərçivəsində hər birinin tutumu 22 kubmetr olan 70 kommunal texnika istehsal edilib. Kommunal texnikanın iki toplantı meydançasından - Bakı şəhərində Ekspo Mərkəzinin qarşısından və Gəncə şəhərində avtomobil zavodunun həyətindən Azərbaycanın 58 şəhər və rayonuna göndərilməsi nəzərdə tutulur.
Azərbaycanda paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrimizin inkişafı, orada müasir sosial infrastrukturun, o cümlədən parkların, yaşıllıq və meşə zolaqlarının yaradılması və bununla da ümumilikdə ölkəmizin ekoloji durumunun yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş layihələr ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Bu baxımdan məişət tullantıları daşıyan texnikaların şəhər və rayonlarımıza göndərilməsi bir neçə vacib amili özündə birləşdirir. Belə ki, bu, ilk növbədə regionlarda kommunal xidmətlərin keyfiyyətinin yüksəldilməsi və sanitariya-gigiyena vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək. Beləliklə, müasir yeni texnikalar məişət tullantılarının vaxtında və səmərəli daşınmasını, yaşayış məntəqələrində təmizlik işlərinin daha keyfiyyətli aparılmasını təmin edəcək. Bununla yanaşı, layihə ətraf mühitin mühafizəsi baxımından da mühüm rol oynayır. Layihənin daha bir mühüm məqamı odur ki, bu texnikalar yerli istehsaldır. Ümumilikdə, indiyədək Gəncə avtomobil zavodunda çox sayda traktor, kombayn, digər kənd təsərrüfatı texnikası, minik və yük avtomobili və sair texnika istehsal olunub.
Qeyd edək ki, Gəncə avtomobil zavodunun əsası 1986-cı ildə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulub. 2004-cü ildə Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə bu istehsal müəssisəsi fəaliyyətə başlayıb. Hazırda zavodda 500-ə yaxın işçi çalışır.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев 2 марта ознакомился с техникой для перевозки бытовых отходов, представленной во дворе Бакинского Экспо-центра.
Как сообщает Valyuta.az, данная техника произведена на Гянджинском автомобильном заводе по заказу Министерства экологии и природных ресурсов и будет направлена в различные города и районы страны.
Министр экологии и природных ресурсов Рашад Исмайылов и председатель Наблюдательного совета Производственного объединения «Гянджинский автомобильный завод» Ханлар Фатиев проинформировали главу государства о проекте.
Сообщается, что в рамках проекта произведено 70 единиц коммунальной техники, каждая из которых имеет вместимость 22 кубометра. Планируется, что техника будет направлена в 58 городов и районов Азербайджана с двух площадок — с территории Экспо-центра в Баку и со двора автомобильного завода в городе Гянджа.
В Азербайджане наряду со столицей Баку последовательно реализуются проекты, направленные на развитие регионов, создание современной социальной инфраструктуры, включая парки, зеленые зоны и лесополосы, а также на улучшение экологической ситуации в стране. В этом контексте направление специализированной техники в города и районы объединяет несколько важных факторов. Прежде всего, это позволит повысить качество коммунальных услуг и улучшить санитарно-гигиеническую ситуацию в регионах. Новая современная техника обеспечит своевременный и эффективный вывоз бытовых отходов и повысит качество работ по благоустройству населенных пунктов.
Кроме того, проект играет важную роль с точки зрения охраны окружающей среды. Существенным аспектом является и то, что данная техника является продукцией местного производства. В целом на Гянджинском автомобильном заводе до настоящего времени произведено большое количество тракторов, комбайнов, другой сельскохозяйственной техники, легковых и грузовых автомобилей и иной техники.
Отметим, что Гянджинский автомобильный завод был основан в 1986 году по инициативе Общенационального лидера Гейдара Алиева. В 2004 году по поручению Президента Ильхама Алиева предприятие начало функционировать. В настоящее время на заводе работают около 500 человек.