ABŞ mərkəzli “Tamarind Bio” 13,6 milyon dollar həcmində A seriyası investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, cəlb olunan vəsait molekulyar süni intellekt infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, model kitabxanasının genişləndirilməsi, eləcə də biofarmasevtik şirkətlər üçün korporativ məlumat və süni intellekt inteqrasiyası həllərinin miqyaslandırılması məqsədilə istifadə olunacaq.
2023-cü ildə Şerri Liu və Deniz Kavi tərəfindən təsis edilən “Tamarind Bio” biotexnologiya və əczaçılıq şirkətləri üçün süni intellekt dəstəkli dərman hazırlanması infrastrukturu təqdim edir. Şirkətin platforması alimlərə zülal, anticisim və kiçik molekul dizaynı kimi mürəkkəb prosesləri kompüter mühitində süni intellekt modelləri vasitəsilə daha səmərəli şəkildə həyata keçirməyə imkan yaradır.
Tədqiqatçılar platforma üzərindən həm açıq mənbəli süni intellekt modellərindən, həm də şirkət daxilində mövcud məlumatlar əsasında öyrədilmiş xüsusi modellərdən istifadə edə bilirlər. Bir neçə modeli eyni proses çərçivəsində birləşdirməklə potensial dərman namizədlərini sınaqdan keçirir və nəticələri geniş miqyasda təhlil edirlər.
“Tamarind Bio”nun inkişaf etdirdiyi texnoloji infrastruktur dərman şirkətlərinə laboratoriya mərhələsinə keçməzdən əvvəl kompüter mühitində daha sürətli skrininq aparmağa, namizəd molekulları optimallaşdırmağa və elmi-tədqiqat və təkmilləşdirmə (R&D) proseslərini sürətləndirməyə şərait yaradır.

Американская компания «Tamarind Bio» привлекла 13,6 млн долларов в рамках раунда финансирования серии A.
Как сообщает Valyuta.az, привлеченные средства будут направлены на развитие инфраструктуры молекулярного искусственного интеллекта, расширение библиотеки моделей, а также масштабирование решений по интеграции корпоративных данных и ИИ для биофармацевтических компаний.
Основанная в 2023 году Шерри Лю и Денизом Кави, «Tamarind Bio» предоставляет инфраструктуру для разработки лекарств с использованием искусственного интеллекта для биотехнологических и фармацевтических компаний. Платформа компании позволяет ученым более эффективно осуществлять в цифровой среде сложные процессы, такие как проектирование белков, антител и малых молекул, с применением ИИ-моделей.
Исследователи могут использовать как модели искусственного интеллекта с открытым исходным кодом, так и специализированные модели, обученные на внутренних корпоративных данных. Объединяя несколько моделей в рамках одного процесса, специалисты тестируют потенциальные лекарственные кандидаты и проводят масштабный анализ полученных результатов.
Разработанная «Tamarind Bio» технологическая инфраструктура позволяет фармацевтическим компаниям проводить более быстрый компьютерный скрининг до перехода к лабораторной стадии, оптимизировать молекулы-кандидаты и ускорять процессы исследований и разработок (R&D).